Programy lekowe dla seniorów, innowacyjność kliniczna i godziny otwarcia aptek w dniach wolnych od pracy – to tylko niektóre z tematów, jakie pojawiły się na posiedzeniu Społecznej Rady do spraw Ochrony Zdrowia w Lublinie.
– Z wiceministrem zdrowia omówiliśmy też kwestię modernizacji oddziału neurologicznego w Zamościu, tak, aby powstało tam Centrum Leczenia Udarów na najwyższym poziomie – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Specjaliści są. Usuwają udar w ten sposób, jaki kiedyś był nie do pomyślenia. Ktoś, kto miał udar albo był kaleką do końca życia, albo się rehabilitował nieraz przez kilka lat. A dzisiaj wystarczy jeden zabieg i po trzech dniach idzie całkowicie zdrowy do domu. Trzeba to zmodernizować.
Ważnym tematem są też dyżury aptek. – Staramy się wsłuchać w głosy samorządów i środowisk aptecznych, żeby wypracować najlepsze rozwiązania – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. – Postulaty mówią, że należałoby odejść od dotychczasowego ustalania dyżurów przez rade powiatu, na rzecz ustalania tej kwestii odgórnie i połączenia jej z oddziałami ratunkowymi lub nocną pomocą lekarską.
Zmiany w prawie farmaceutycznym są procedowane przez cały rok. W tym roku były trzy duże nowelizacje prawa farmaceutycznego.
ZAlew / opr. ToMa
Fot. archiwum