100 lat szkoły im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym

jub3

Kształcą się tam między innymi przyszli hotelarze i logistycy – Zespół Szkół imienia Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym świętował dziś (26.10) 100-lecie powstania. Wśród absolwentów tej placówki znajdziemy wielu znanych architektów i rzeźbiarzy. 

Podczas obchodów jubileuszowych wiele mówiono o historii szkoły i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Odsłonięto także pamiątkową tablicę. Niech słowa wyryte na tej tablicy, że „szkoła jest stróżem przeszłości i siewcą przyszłości” towarzyszą w codziennej pracy obecnym i przyszłym uczniom oraz nauczycielom.

– Zbieramy dobre efekty działań naszych przodków – zaznacza Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Wraz z budzeniem się niepodległości jednym z pierwszych zadań podejmowanych było zakładanie szkół.

Witkiewicz

– Jan Koszczyc Witkiewicz stworzył szkołę rzemiosł budowlanych – opowiada Anna Ewa Soria, nauczyciel. – Była otwarta na wiele specjalności, ale nie chodziło tylko o kształcenie zawodu. Stąd wyszli rzeźbiarze jak Józef Gosławski czy Henryk Tarkowski.

– Mój ojciec był jednym z najbardziej rozpoznawalnych uczniów tej szkoły – przyznaje córka Józefa Gosławskiego. – To piękna historia pokazująca, że w trudnych czasach 20-lecia międzywojennego można być synem kowala, zacząć edukację artystyczną, zahaczyć o akademię w Warszawie oraz w Krakowie, a skończyć dyplomem akademii rzymskiej.

Wyjątkowy patron

– Podjąłem pracę w 1991 roku, spędziłem tutaj 12 lat życia – mówi Jerzy Zieliński. – Najważniejszym co zapamiętałem, było nadanie imienia Koszczyca. Z pomysłem tym wiąże się spotkanie z jednym z absolwentów szkoły – Henrykiem Tarkowskim, który co roku przyjeżdżał do Kazimierza. Był on znanym rzeźbiarzem, zaczął opowiadać o Witkiewiczu. Zainspirował mnie, aby nadać szkole jego imię, a sam w wieku 92 lat wykonał jego popiersie.

Kształcenie zawodowe

– Wszyscy „kazimierzacy” związani są z tą szkołą. Krążą legendy o jej wysokim poziomie i wspaniałych fachowcach – przyznaje Monika Kubiś-Arbuz, nauczyciel muzyki Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. – Jesteśmy w czasie potrzeby odbudowy i rozwoju kształcenia zawodowego.

– Kształcimy w zawodach: technik hotelarstwa, technik logistyk, technik obsługi turystycznej – mówi Teodor Józefacki, dyrektor szkoły. – Mamy ostatnią klasę dawnej zasadniczej szkoły zawodowej, obecnie szkoły branżowej I stopnia. Mam nadzieję, że nabór do niej się poprawi.  

Obecnie w placówce kształci się 120 uczniów. 

ŁuG

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version