29.10.2018 Reportaż Katarzyny Michalak „Wojna światów. I co dalej?”

wojna swiatow

80 lat temu Orson Welles (na zdj.) – jeden z najbardziej wpływowych twórców radia i filmu – wyprodukował słuchowisko „Wojna światów”. Perfekcyjnie przygotowana audycja o inwazji Marsjan wywołała panikę u setek mieszkańców amerykańskich miast.

Dla wielu miłośników radia słuchowisko Wellesa symbolizuje epokę „społeczeństw ucha”, kiedy to dźwięki z ogromna mocą oddziaływały na wyobraźnię, a słuch był zmysłem jednoczącym; ze słuchania rodziło się zrozumienie, a zatem i budowanie więzi z innymi ludźmi i ze światem.

Katarzyna Michalak z Redakcji Reportażu postanowiła wykorzystać okrągłą rocznicę emisji słuchowiska-legendy, aby – wspólnie z innymi miłośnikami dźwięku – zamyślić się nad światem słyszalnym.

Poprzez media społecznościowe poprosiła o podzielenie się najważniejszymi wspomnieniami audialnymi.

W ten sposób powstała audycja o znaczeniu dźwięku w naszym życiu. „Wojna światów. I co dalej?”

Realizacja dźwięku – Piotr Król. Opracowanie muzyczne – Artur Giordano.

Najważniejszymi wspomnieniami audialnymi podzielili się z Państwem: Katarzyna Blaszczyk, Anna Kołodziejczyk, Mariana Kril, Magdalena Skawińska, Edwin Brys, Adrian Chimiak, Michał Cieślak (Soundsitive Studio), Bartosz Panek i Katarzyna Michalak. Tłumaczenie eseju Edwina Brysa czytał Witold Dąbrowski. W audycji wykorzystano na prawach cytatu fragmenty słuchowiska „Wojna światów”, które wyemitowane zostało 30 października 1938 roku przez amerykańską stację CBS z okazji Helloween.

Fot. by Acme News Photos (eBayfrontback) [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Exit mobile version