Poszukiwania śladów obecności Gotów prowadzone są na terenie gminy Drelów w powiecie bialskim. W Witorożu, gdzie znajduje się cmentarzysko tego ludu, archeolodzy na zakończenie sezonu badawczego podsumowali efekt swoich 2-letnich prac.
– Udało nam się odkryć kolejną parę bardzo interesujących grobów. Jeden zawierał wypalone szczątki kobiece. Odnaleźliśmy także fragment zapinki zawierającej elementy ubioru. Bardzo rzadko się zdarza, że zachowują się one w czasie kremacji. Poddamy to badaniom mikroskopowym i będziemy wiedzieli, jaka była to tkanina. Znaleźliśmy także 13 przepięknych paciorków zdobiących kolię – mówi kierownik prac archeologicznych na tym terenie Mieczysław Bienia. – Wszystko jest na etapie opracowywania.
– Okazało się, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem z okresu III wieku naszej ery. Było to bardzo ciekawe znalezisko. Wiemy, że tutaj mieszkali Goci. Rozległe cmentarzysko to jasne i klarowne potwierdzenie tego, że ich osadnictwo nie było czasowe, ale stałe – wyjaśnia archeolog Bogdan Wetoszka.
– Brałem udział w wykopaliskach. Moje znalezisko (czyli 14 rzymskich denarów) znajduje się w muzeum – podkreśla Marian Hawryluk z gminy Drelów. – Trzeba promować historię, byśmy nie zapomnieli, skąd pochodzimy.
– To odkrycie jest dla nas bardzo ważne – podsumowuje Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. – Znaleziska będziemy chcieli pozyskać na stałą ekspozycję.
Prace archeologiczne w Witorożu będą wznowione najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia. Tym razem archeolodzy będą poszukiwać osady Gotów.
Witoroż okazuje się być niezwykle ciekawą miejscowością dla badaczy historii. Na odkrycie cmentarzyska Gotów natknięto się podczas poszukiwań dzwonów unickich. Tych jak dotąd nie odnaleziono, jednak planowane są dalsze poszukiwania. Z kolei wcześniej (w listopadzie 2016 roku) anonimowy poszukiwacz skarbów odnalazł pochodzący z 1915 roku dzwon prawosławny, który przekazał go proboszczowi miejscowej parafii.
MaT / opr. MatA
Fot. Małgorzata Tymicka