Kontrowersje wywołała nazwa nadana nowo budowanemu bulwarowi nad Krzną w Łukowie. Radni zdecydowali, że będzie się on nazywać Bulwar 100-lecia niepodległości.
Część radnych, w tym Piotr Płudowski nie podziela takiego stanowiska, uważając, że nazwa nie oddaje prawdy historycznej. – Zapytałem radnych, by wspólnie się zastanowili co świętujemy w tym roku. Czy 100 lat niepodległości czy rocznicę odzyskania niepodległości. Moim zdaniem nazwa zaproponowana w uchwale nie odzwierciedla prawdy historycznej. Trudno powiedzieć, aby czas okupacji w czasie II wojny światowej czy okres komunizmu, trudno w 100 procentach nazywać czasem niepodległości.
Nazwa miała być kompromisem
– Jest to śmieszna sytuacja – przyznaje Mateusz Popławski, radny miasta Łuków. – Wyszedł z tego lapsus językowy. Nazwa ta miała być kompromisem między nazwami „Bulwar niepodległości” a „Bulwar 100-lecia odzyskania niepodległości”, a wyszedł bubel.
– Celem podjętej przez nas uchwały było uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zaznacza Przemysław Suchodolski, radny miasta Łuków. – Na chwilę przed sesją pojawiły się kontrowersje dotyczące nazwy. Nie byłem pewny jak zagłosuję, ale konsultacje w gronie nauczycielskim, w tym historyków i polonistów, doprowadziły mnie do przekonania, że nazwa, która widniała w projekcie uchwały była prawidłowa – skrót jest dopuszczalny i stosowany.
Co na to językoznawca?
– Nazwa „Bulwar 100-lecia niepodległości” wskazuje na to, że chcemy upamiętnić to, że przez ostatnich 100 lat Polska jest krajem niepodległym – wyjaśnia Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. – Trzeba jednak pamiętać, że w naszej historii był okres kiedy nie mieliśmy tej niepodległości i zawiera się w tym 100-leciu. Nazwa ta nie jest dokładna.
Niepodległość była
– Nie wiem skąd to zamieszanie – uważa Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa. – Myślę, że nazwa 100-lecia niepodległości godzi wszystkie nurty. Ponieważ ci, którzy walczyli w I wojnie światowej i przynieśli nam niepodległość oraz ci, którzy walczyli w czasie II wojny światowej licznie oddali życie, aby niepodległość była. Nie można nie wspomnieć o robotnikach, którzy zginęli w obronie niepodległości w Poznaniu czy Gdańsku – na nazwa godzi wszystkie nurty.
– Myślę, że nasze państwo istniało cały czas – uważa Zygmunt Zalewski, historyk. – Jeżeli dla niektórych okres dominacji radzieckiej był nie do przyjęcia, to patrzyliśmy inaczej. Państwo istniało nadal, bo dla wielu Polaków ta ciągłość była niezaprzeczalna zarówno na emigracji, jak później na uchodźctwie istniał nadal rząd, który był kontynuacją II Rzeczypospolitej. To trudna odpowiedź, czy państwo polskie było niepodległe przez okres 100-lecia.
Mieszkańcy Łukowa przyznają, że nazwa kojarzy im się jednoznacznie, że świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości.
Bulwar nad Krzną będzie obejmować między innymi ścieżkę rowerową wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
MaT
Fot. wizualizacje