Czad zabija! Czujka gwarancją bezpieczeństwa

001 1521

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to zainicjowana w październiku tego roku ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Strażacy z całej Polski przestrzegają przed niebezpieczeństwem i zachęcają do zakładania czujników dymu.

– Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów oraz kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla – mówi funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, kapitan Marcin Żulewski. – W sezonie grzewczym liczbe tych zdarzeń powiększa się. Gwarancją ochrony są czujki. Zagrożenie stanowią niesprawne urządzenia grzewcze oraz nieszczelne przewody wentylacyjno-dymowe. Niebezpieczeństwo to także doszczelnione okna, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza.

– Tlenek węgla jest to gaz, który jest bezwonny i bezbarwny. Bardzo podstępnie może on zatruć człowieka. Blokuje dopływ tlenu do tkanek, a więc i do mózgu – wyjaśnia anestezjolog Tomasz Anasiewicz, dyrektor ds. medycznych Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. – Czad to podobna do cyjanku trucizna, co oznacza, że działa błyskawicznie.

– Każdego roku przeprowadzamy kontrole. Przede wszystkim zwracamy uwagę na materiał opałowy. Badamy również drożność przewodów kominowych – zapewnia Marian Puszka, komendant Straży Miejskiej Miasta Zamość. – Choć nie ma takiego obowiązku – warto kupić czujkę. Nie jest to drogie urządzenie, ale bardzo pożyteczne.

Strażacy apelują: bądźmy czujni i nie bagatelizujmy zagrożenia! Zachowajmy zasady bezpieczeństwa takie jak: regularne czyszczenie i sprawdzaniu przewodów wentylacyjno-dymowych oraz raz w roku przegląd techniczny urządzeń na gaz. Pamiętajmy, by nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i nie doszczelniać pomieszczeń. I wreszcie – przemyślmy zakup czujnika dymu.

AlF / opr. MatA

Fot. www.straz.gov.pl

Exit mobile version