W środę (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Sytuacja osób, które dotknęła choroba, w ostatnich latach zmieniła się na plus. Przestaliśmy (jako społeczeństwo) „stygmatyzować” zarówno osoby dotknięte chorobą psychiczną, jak i ich rodziny.
– Wynika to z tego, że stajemy się dojrzalsi. Zmienia się także system opieki nad takimi osobami – przechodzimy w system bardziej otwarty, co pozwala inaczej funkcjonować naszym pacjentom – mówi dr Marek Domański (na zdj.), dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Neuropsychiatrycznego.
Kanon chorób psychicznych się nie zmienia. Zmienia się natomiast spectrum zaburzeń. Jak sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie?
– W województwie lubelskim najczęściej mamy do czynienia z uzależnieniami związanymi z dopalaczami, jest bardzo dużo problemów związanych ze stresem – zaburzenia lękowe, depresyjne. Są to poważne problemy, które diagnozujemy coraz częściej u dzieci i młodzieży – mówi specjalista. – Musimy mieć dużo pokory i wpierać osoby, które takiego wsparcia potrzebują. Nigdy nie wiadomo, czy za chwilę my nie będziemy potrzebowali pomocy – dodaje dr Domański.
WB / opr. SzyMon
Fot. PrzeG