Ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół wykryto w podlubelskim Dysie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie wyznaczył już obszar zapowietrzony, obejmujący miejscowości w odległości 6 kilometrów od ogniska. Oznacza to dla posiadaczy pszczół na tym terenie ograniczenia.
Wprowadzony został zakaz przemieszczania z pasieki oraz do pasieki: pni pszczelich, rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie. Nie można też sprzedawać oraz przekazywać produktów pszczelich, w tym miodu.
Obszar zapowietrzony obejmuje: część Lublina – wzdłuż ulicy Turystycznej, Mełgiewskiej, alei Tysiąclecia dalej aleją Solidarności do skrzyżowania z ulicą Poligonową, następnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 809 do skrzyżowania ulicy Bohaterów Września z ulicą Dębina. Natomiast poza Lublinem miejscowości: Kolonia Bystrzyca, Niemce, Rudka Kozłowiecka, Nasutów i Majdan Krasieniński – w gminie Niemce; miejscowości: Marysin i Smugi – w gminie Jastków oraz Sobianowice, Turkę, Długi, Jakubowice Murowane i Wólkę – w gminie Wólka.
Na drogach wjazdowych do obszaru zapowietrzonego zostaną umieszczone tablice ostrzegawcze „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.
Zgnilec amerykański nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale jest bardzo groźny dla pszczół, a przetrwalniki tej bakterii (znajdujące się na przykład w miodzie) mogą przetrwać nawet 50 lat, stąd konieczne jest wprowadzenie powyższych ograniczeń.
MaK / opr. MatA
Fot. pixabay.com