O przyszłości Unii Europejskiej dyskutowano w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Debata z udziałem ekspertów naukowych i przedstawiciela rządu jest odpowiedzią na apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby przedyskutować kierunki rozwoju wspólnoty. Wnioski mają być wzięte pod uwagę podczas grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej.
Unia Europejska boryka się z kilkoma kryzysami na raz. Najlepszą drogą do pokonania tych problemów jest więcej demokracji i udziału obywateli – mówi wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Należałoby się zastanowić nad wzmocnieniem udziału parlamentów krajowych w stanowieniu prawa unijnego. Obecny sposób procesowania, na przykładzie dyrektywy o pracownikach delegowanych pokazał, że parlamenty się nie liczą w procesie decyzyjnym w Unii Europejskiej.
Prof. Andrzej Podraza z Instytutu Politologii i Stosunków Międzynarodowych KUL zaznacza, że dyskusja, do której zachęca prezydent Francji, nie jest czymś nowym. Od lat rozważa się, jaką formę powinna przyjąć Unia Europejska. – Jest to kwestia na ile Unia Europejska przetrwa obecne kryzysy, jednak wszystko sytuuje się pomiędzy myśleniem ponadnarodowym i międzyrządowym – mówimy o myśleniu „po środku”.
W dyskusji wzięli także udział były poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Zbigniew Zaleski oraz prof. Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Premiera RP. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie.
KosI
Konferencja „Jaka przyszłość Europy”, KUL, 08.10.2018, fot. Piotr Michalski