Irmina Nikiel o wirusie HCV

2619629 lg

Do 7 października w wielu placówkach laboratoryjnych w całej Polsce można wykonać badania w kierunku wykrycia wirusa HCV. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, to bezpośrednie zagrożenie życia.

– Przypuszczamy, że na terenie naszego kraju zakażonych jest około 200 000 osób – podkreśla Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie, Irmina Nikiel (na zdjęciu). – Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 150 000 nie wie o zakażeniu, to może to stanowić niebezpieczeństwo i źródło zakażenia dla innych osób zdrowych – dodaje.

Wydawałoby się, że wszystko jest bezpieczne i pod kontrolą. Do czynienia z krwią możemy mieć w stacji dializ, szpitalach, gabinetach kosmetycznych, które dezynfekują swój sprzęt. – Ja bym powiedziała jeszcze o sportach ekstremalnych czy zakładach fryzjerskich – podkreśla Nikiel. – Narzędzia służące do przekłuwania uszu, wykonywania tatuaży. To również niesie ze sobą ogromne ryzyko. Kontrolujemy wszelkie procedury, ilość pakietów, którymi dysponują fryzjerki, kosmetyczki, stomatolodzy. Staramy się, aby narzędzia w szpitalach były jednorazowe. Mało tego, kontrolujemy procesy autoklawowania. Chcemy sprawdzić czy każdy pakiet, który włożymy do autoklawu był poddany właściwym procesom – dodaje.  

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby to nie jest prosta sprawa. – Leczenie jest długie, uciążliwe i niesie ze sobą skutki uboczne, ale możemy mówić o przełomie – zaznacza w rozmowie z Radiem Lublin Nikiel. – Od paru lat stosowane są leki nowej generacji, które pozwalają na całkowitą eliminację wirusa z organizmu – dodaje.

Pełna lista placówek dostępna jest pod adresem www.testnahcv.com.pl.

WB

Fot. archiwum

Exit mobile version