Jak okraść seniora? Trzeba się uczyć, by nie dać się nabrać

20181026 1115361

Jak okraść seniora? Metodą na wnuczka, na stłuczkę, na maklera, na policjanta. Pomysłowości przestępców nie jest w stanie przewidzieć starsza osoba do której dzwoni ktoś podszywający się pod krewnego potrzebującego pomocy – oczywiście finansowej.

Dziś (26.10), z inicjatywy ZUS, w pięciu miastach w regionie seniorzy mogli dowiedzieć się, jak nie dać się oszukać.

– Frekwencja nie spełniła oczekiwań – ubolewa prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Alina Gucma. – Seniorzy nie mają pełnej świadomości tej wiedzy. Wydaje im się, że jeśli przeżyli tyle lat to wszystko wiedzą. Teraz są zupełnie inne metody i trzeba przez całe życie się uczyć. Szczególnie osoby samotne są często naciągane przez oszustów i także bliskich.

Jedenaście tysięcy złotych – to uśredniona kwota, jakiej oszuści pozbawili seniorów, którzy uwierzyli w telefoniczne opowieści o rzekomych finansowych problemach swych bliskich.

– Tymczasem najłatwiej udaremnić oszustwo w zarodku, sprawdzając wiarygodność dzwoniącej osoby – zachęca podkomisarz Dorota Gil z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Pamiętajmy, żeby potwierdzić tożsamość osoby, z która rozmawiamy. Sprawcy starają się nas odwieść od tego pomysłu. Dlatego zwykle wykonują do nas bardzo dużo połączeń, żebyśmy nie mieli czasu i możliwości technicznej zadzwonienia do bliskiej nam osoby. Ale możemy skorzystać z telefonu sąsiadki, aby sprawdzić, czy ta osoba rzeczywiście znajduje się w trudnej sytuacji.   

Ujęcie przestępców na gorącym uczynku jest trudne, bo w przeciwieństwie do włamań i rozbojów, telefon rzadko zostawia ślad. Jednak szanse na ustalenie danych telefonicznego oszustwa rosną, gdy, w przypadku podejrzeń, co do wiarygodności rozmówcy, od razu zawiadomimy policję, dzwoniąc pod numerami 112 lub 997. 

Eksperci z policji tłumaczyli też, jak zachować się wobec podejrzanych telefonów i wizyt akwizytorów; rzecznik konsumentów – jak nie dać się nabrać na drogie zakupy na pokazach. Osobne prelekcje poświęcono: bezpłatnym lekom oraz waloryzacji emerytur i innych świadczeń.

Podobne spotkanie odbędzie się jeszcze 5. listopada w Zamościu.

JB

Fot. Jacek Bieniaszkiewicz

Exit mobile version