W najbliższą niedzielę (21.10) zdecydujemy o składach rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i wybierzemy wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
– Wyborcy głosujący w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i w miastach nie będących miastem na prawach powiatu głosują w czterech głównych wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa, a także na wójta, burmistrza, prezydenta miasta – mówi Ewa Adamiak, główny specjalista Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie: – Różnica w głosowaniu przez wyborców w miastach na prawach powiatu jest taka, że nie dostają karty w wyborach do powiatu. Idąc na wybory musimy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, na podstawie którego możemy zidentyfikować wyborcę wydając mu kartę. Mogą głosować osoby, które ukończyły co najmniej 18 lat w dniu głosowania, osoby nie pozbawione praw publicznych i wyborczych prawomocnymi orzeczeniami sądów.
– Osoba niepełnosprawna, jeżeli nie skorzysta z opcji głosowania korespondencyjnego czy też głosowania za pomocą pełnomocnika, może przybyć do lokalu z osobą, która udzieli pomocy technicznej podczas głosowania – mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie: – Może też wejść z taką osobą za kotarę, ale ta pomoc musi się ograniczyć tylko do pomocy technicznej.
– Głosujemy stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony, przy nazwisku tylko jednego kandydata – mówi Katarzyna Zawiślak, komisarz wyborczy. – Znak „X” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Na dole karty do głosowania znajdować się będzie instrukcja do głosowania. Będzie ona na każdym z czterech rodzajów kart do głosowania. Podobnie będzie wyglądała karta do głosowania do rady gminy do 20 tysięcy mieszkańców. Karta do głosowania do rady gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców ma inny układ. Tutaj musimy najpierw znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy głosować i postawić znak „X” na karcie do głosowania w kratce przy nazwisku wybranego kandydata z tej listy. W wyborach do rady powiatu również musimy najpierw znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować. Bardzo podobne zasady obowiązują w wyborach do sejmiku województwa. Może się zdarzyć sytuacja, że będziemy głosować na jednego kandydata w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli głosujemy za wyborem tego kandydata, stawiamy znak „X” na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” , a jeżeli głosujemy przeciwko wyborowi tego kandydata, stawiamy znak „X” na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony, obok nazwiska kandydata. Przyczyną nieważności głosów będzie sytuacja, jeżeli postawimy znak „X” na karcie do głosowania w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz w wyborach do rady gminy liczącej do 20 tysięcy mieszkańców. Postawienie znaku „X” w obu kratkach lub nie postawienie znaku „X” w żadnej kratce w wyborach, gdzie mamy tylko jednego kandydata również spowoduje, że nasz głos będzie nieważny. Kolejnym przypadkiem nieważności głosu jest postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów, umieszczonych na więcej niż jednej liście. Jeżeli nie postawimy znaku „X” w żadnej kratce w karcie do głosowania, to również nasz głos będzie nieważny.
Głos będzie nieważny także wówczas, kiedy zagłosujemy na karcie innej niż urzędowo ustalonej lub nieopatrzonej pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do godziny 21.00.
DoG (opr. DySzcz)
Fot. archiwum
POSŁUCHAJ: Samouczek wyborczy w Polskim Radiu Lublin