Jedyne takie wydarzenie w Polsce. VII Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych

dsc 0530 2

„Niepełnosprawni i niepodległość” – pod takim hasłem odbył się w Białej Podlaskiej VII Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Zaprezentowano dziesięć filmów zrealizowanych przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz fundacji i stowarzyszeń z terenu Diecezji Siedleckiej.

– Festiwal to jedna z niewielu imprez tego typu w Polsce, na której osoby z niepełnosprawnością mają możliwość zaprezentowania swojego dzieła artystycznego, pokazania talentów i zdolności – mówi organizator wydarzenia Jakub Semeniuk. – W tych filmach uczestnicy pokazują swój świat przez pryzmat zadanego tematu. Osoby te często nie mają wiedzy na temat tak trudny jak niepodległość. Dlatego podczas przygotowywania tych produkcji mają możliwość poznania historii kraju – dodaje.

– Brałam udział w filmie. Ja bardzo lubię pracę z kamerą – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Sylwia Klepac, podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej. – Fajnie poczuć jak to jest być aktorem – dodaje.

– Filmy bardzo mi się podobały. Na jednym się wzruszyłam do łez – zaznacza Ewa Borkowska, członek jury. – To była produkcja pokazująca powstańców w lesie. Wszystko zobrazowane było w bardzo realny sposób i partyzanci walczący i sanitariuszki, które opatrywały rannych po bitwie. Najważniejszy był przekaz, że teraz jesteśmy wolni, tacy radośni, szczęśliwi – dodaje.

– Chcemy pokazać jak Polska jest dla nas ważna – podkreśla Karolina Białek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parczewie. – Pragniemy cieszyć się tą wolnością i pokazać, że tacy też się czujemy. My ludzie niepełnosprawni też mamy prawo żyć w tej wolnej Polsce – dodaje.

– W ramach festiwalu organizujemy również warsztaty filmowe – zaznacza Semeniuk. – W tym roku te zajęcia odbyły się we wrześniu. Poprowadził je znany aktora Artur Dziurman. Uczyliśmy uczestników gry aktorskiej, bo najczęściej grają w tych filmach. Pomagają też przy pisaniu scenariusza. Jeżeli mają możliwość to wspierają przy kręceniu scen, montażu, budowie scenografii, szyciu strojów. Wszystko to odbywa się bardzo często w ramach zajęć terapeutycznych – dodaje.

– Z roku na rok poziom tego konkursu rośnie – mówi Kacper Dudziuk, przewodniczący jury. – W tej edycji wydarzenia występuje coś takiego jak dobry dźwięk. Są stroje, relacje z wydarzeń. Jest też scenariusz. Kiedyś tego nie było – dodaje.

– Ten festiwal dla niepełnosprawnych to bardzo ciekawa i ważna rzecz – opowiada instruktor terapii zajęciowej Marek Jakubiak. – Zgromadzenie się na tym wydarzeniu i zobaczenie siebie na wielkim ekranie to ma bardzo korzystny wpływ na poczuciu własnej wartości. Osoby niepełnosprawne mają wrażenie, że uczestniczą w czymś ważnym i czują się docenieni – dodaje.

Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności otrzymał film „Opowiedz nam Ojczyzno” zrealizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Kisielanach.

MaT

Fot. Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej / nadesłane

Exit mobile version