piątek, 26 stycznia 2024
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Chełm

Karetka bez lekarza w Chełmie. Jest problem z obsadą

10 października 2018 / 17:57
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

W niedzielę (07.10) w Chełmie zabrakło karetki z lekarzem w zespole ratunkowym. Działały tylko podstawowe, z ratownikami.

Nie od dziś stacja ratownictwa medycznego ma kłopoty z obsadą dyżurów lekarskich w właśnie w zespołach specjalistycznych. Na początku tego roku lekarze protestowali, żądając podwyżek. W efekcie część tak zwanych „esek” trzeba było przekształcić na karetki podstawowe. Czy potrzebne będą kolejne zmiany?

– Owszem, nie udało się zorganizować obsady karetki specjalistycznej w tę niedzielę, ale był to jednostkowy przypadek – mówi pielęgniarka koordynująca działu pomocy doraźnej Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie Anetta Szepel. – To że w Chełmie nie było w tym czasie lekarza nie oznacza, że zespoły specjalistyczne nie były dostępne dla pacjentów. Mamy karetkę specjalistyczną w Siedliszczu, gdzie lekarz był. Zespoły ratownictwa medycznego są rozlokowane w miejscach, gdzie czas dojazdu nie przekracza ustawowego, więc czy jest karetka „S” czy „P”, zabezpieczają funkcjonowanie zdrowia i życia pacjentów na naszym terenie.

Ratownik nie zrobi tego co lekarz

– Lekarz ma większe wiadomości i wie co robić, więc powinien być. Niektóre stany są ciężkie, czasem sekundy decydują  – przyznają mieszkańcy. – Jeśli ratownik jest przygotowany, by udzielić pierwszej pomocy to chyba nie potrzeba lekarza.

– Ambulans podstawowy i specjalistyczny są wyposażone prawie w te same rzeczy służące ratowaniu zdrowia i życia – dodaje Szepel. – W zespole specjalistycznym są dwie lub trzy czynności, które może wykonywać dodatkowo lekarz, a nie zespół podstawowy to m.in. zaintubowane przytomnego pacjenta – to sytuacje rzadko występujące w pracy zespołów ratownictwa medycznego.  

Wzorce ratownictwa medycznego

– Na świecie dominują dwa wzorce systemów ratownictwa medycznego – zauważa Michał Jedliński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. – Angloamerykański, czyli bierz i jedź, aby zabrać pacjenta jak najszybciej do szpitala oraz francusko-niemiecki, jaki jest np. u nas. Chodzi o to, aby zostać, działać, ratować i stabilizować, a dopiero później transportować do szpitalnego oddziału ratunkowego – to wszystko od chwili zgłoszenia ma się odbyć w ciągu godziny. Oba systemy mają swoje wady i zalety.

– Jeśli finansowanie zespołów ratownictwa medycznego będzie, jak do tej pory, to będziemy zamykać kolejną karetkę „S”, bo lekarze nie będą chcieli pracować za pieniądze, jakie jesteśmy skłonni oferować – zaznacza Anetta Szepel.

– W Polsce jest niewielu lekarzy medycyny ratunkowej – dodaje Michał Jedliński. – Zauważalne są braki personelu. To objawiało się zamianą karetek specjalistycznych na podstawowe. Coraz mniej lekarzy państwowego ratownictwa medycznego funkcjonuje w karetkach. Biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania organizacyjne i zasoby kadrowe to warto zastanowić się nad wyborem modelu funkcjonowania systemu państwowego ratownictwa w Polsce.

Stacja ratownictwa medycznego obsługuje powiaty krasnostawski, chełmski i włodawski, w których ma 12 zespołów – wśród nich 4 specjalistyczne. Nieoficjalnie mówi się o przekształceniu „S” stacjonującej w Siedliszczu.

DoG

Fot. Dominik Gil

A Karetka bez lekarza v2
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. A Karetka bez lekarza v2
3:37
2. Karetka bez lekarza w Chełmie. Jest problem z obsadą
3:37
Następna wiadomość

Zespół Downa - czym jest i ile wie o nim społeczeństwo?

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • „Mamy do czynienia z intensywnie narastającą epidemią”. Grypa uderza nie tylko w dzieci
  • Nowy skład rady Narodowego Centrum Nauki powołany. Znaleźli się w nim naukowcy z Lublina
  • „To dla nas skok w przyszłość”. W Lublinie oddano do użytku nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • Tragedia w powiecie bialskim. Nie żyje dwóch nastolatków
  • Poważne utrudnienia na trasie do Lublina. W Panieńszczyźnie zderzyła się ciężarówka z osobówką

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset