Nietypowy sposób wykończenia ścian i polichromie w jednym z pomieszczeń odkryli konserwatorzy podczas remontu dawnego ratusza w Końskowoli. Zabytkowy obiekt powstał w 1775 roku, a oprócz ratusza w przeszłości był tam między innymi ośrodek zdrowia, swoją siedzibę mieli tam również strażacy.
– Zaskoczył mnie przede wszystkim dwukolorowy wzór na jednym kolorze ściany. Sposób wykonania tej dekoracji polega na tym, że mamy dwa szablony – jeden na drugim, czyli ktoś musiał sobie zadać sporo zachodu, żeby dokładnie jeden na drugi nałożyć. Są to malowidła wykonywane w formie dekoracyjnego pasa, który obiega płaszczyznę ścian pod sklepieniami, a ściany wypełnia motyw dekoracyjny również malowany z szablonu i uzupełniany ręcznie. Będziemy w taki sposób prowadzić konserwacje, żeby albo zachować polichromię w takiej formie w jakiej jest, albo zrobić rekonstrukcję – mówi inspektor nadzoru konserwatorskiego Małgorzata Podgórska-Makal.
– W ramach rewitalizacji budynku będzie podniesiony do pierwotnych kształtów dach. Malowidła zostały znalezione w pomieszczeniach, które ostatnio zajmowała poczta – mówi Stanisław Gołębiowski, wójt gminy Końskowola.
– Biorąc pod uwagę okres, w którym budynek powstał oraz to, czemu służył, nie dziwi mnie to znalezisko. Wszystkie nasze zabytki były dekorowane z wielką starannością i dbałością o detale – mówi Barbara Stefanek-Nowacka, prezes Stowarzyszenia Fara Końskowolska.
Konserwatorzy zajmą się odkrywaniem malowideł zimą lub wiosną przyszłego roku.
ŁuG / opr. SzyMon
Fot. Łukasz Grabczak