Grupa kilkunastu młodych Kresowiaków gości w województwie lubelskim. 15 dzieci i 3 opiekunów przyjechało do Lublina, by wziąć udział w VII Lubelskich Integracyjnych Spotkaniach Kresowych.
Dzisiaj (18.10.2018) młodzi Kresowiacy spotkali się z władzami Lublina w ratuszu, byli też w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
– Wszystkie spotkania i wycieczki są bardzo ciekawe – mówią goście. – Cieszymy się, że mamy okazję tu przyjechać. Poznajemy nowe miejsce i ludzi. Bardzo spodobała nam się Warszawa, a Lublin ma przepiękne Stare Miasto – jak z bajki. Już marzymy, by przyjechać do Polski ponownie.
– Od wielu lat organizujemy wymiany kulturalne młodzieży zamieszkałej na terenach Kresów – podkreśla Andrzej Wierzbicki, nauczyciel pracujący z młodzieżą niesłyszącą. – Nadrzędnym celem jest wzmacnianie tożsamości polskiej wśród Polaków, którzy żyją na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Drugie ważne zadanie to integracja społeczna młodzieży niesłyszącej. Sukcesem całego przedsięwzięcia jest to, że uczestnicy chcą wracać.
– Bardzo ważny jest „żywy język” – tłumaczy Swietłana Zinczuk, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich im. Gabrieli Zapolskiej na Wołyniu. – Nauczanie polskiego trwa nieustannie. W czasie wyjazdu jest okazja do integracji, a to sprzyja szybszemu uczeniu się.
– Wizyta w Polsce to bardzo wzruszające chwile. Takie spotkania wzbogacają i dodają otuchy – przyznaje polonistka z Litwy, która uczy języka polskiego od 19 lat. – Dzieci długo czekają na to wydarzenie i nie brakuje chętnych.
Wizyta Kresowiaków odbyła się w ramach projektu „Kresy”, który zorganizował pedagog Andrzej Wierzbicki wraz z niesłyszącą młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.
RMaj / opr. MatA
Fot. pixabay.com