Pieniądze na aktywizację młodzieży, wsparcie niepełnosprawnych i podmiotów ekonomii społecznej można zdobyć w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które nadzoruje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
O szczegółach mówił dziś na konferencji w Lublinie wiceszef tego resortu Krzysztof Michałkiewicz. O tym, ale także o nastrojach politycznych na finiszu kampanii wyborczej z wiceministrem Michałkiewiczem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
„Bliżej Funduszy Europejskich” to cykl spotkań poświęconych projektom nadzorowanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dziś kolejne spotkanie w ramach tego cyklu odbyło się w Lublinie.
– Te spotkania są ważne z tego względu, że w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odpowiadamy za dużą część programu operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój”. Wartość projektów, które są w naszym ministerstwie to ok. 2 miliardy złotych. Realizujemy różnego rodzaju projekty poświęcone wiodącym tematom, czyli dużym projektom, które realizuje Służba Więzienna dla młodocianych przestępców, żeby dać im szansę na zdobycie zawodu, na podjęcie zatrudnienia, na powrót do normalnego życia po wyjściu z zakładu karnego – mówił Krzysztof Michałkiewicz.
Minister dodał, że dla Lubelszczyzny szczególnie ważne są inicjatywy realizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy w mniejszych miejscowościach.
– Często małe miejscowości, pozbawione komunikacji, nie dają młodym ludziom szansy na zdobycie zawodu, na podjęcie pracy czy na nabycie kompetencji społecznych czy wychowawczych – mówił Krzysztof Michałkiewicz.
– Mamy dużo projektów związanych z osobami niepełnosprawnymi – dodał minister Michalkiewicz: – Lublin też ma się tu czym pochwalić. Realizujemy duży projekt na temat kształcenia, specjalizacji dla rehabilitantów, żeby stworzyć nowy zawód zarządzającego rehabilitacją. Mamy duży projekt na temat kompleksowej rehabilitacji, w którym, mam nadzieję, Lublin będzie również uczestniczył. Jest też duży projekt, który zakończył się kilka miesięcy temu, dotyczący identyfikacji barier w realizacji konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Tu lubelskie stowarzyszenie organizacji pozarządowej było jednym z liderów projektu.
W rozmowie z Radiem Lublin Krzysztof Michałkiewicz ocenił też kończącą się dziś kampanię wyborczą. Jego zdaniem kluczowe dla Prawa i Sprawiedliwości, któremu szefuje w okręgu lubelskim, były spotkania z mieszkańcami:
– Chciałem wszystkim osobom, które przychodziły na spotkania, pięknie podziękować. To były ważne, ciekawe i owocne rozmowy o Polsce, Lubelszczyźnie i naszym mieście. Uważam, że to jest taki efekt tej kampanii, który zostanie. Kampania była ciekawa, bo Prawo i Sprawiedliwość od początku postawiło sobie za cel, że nie wymyślamy rzeczy, które uszczęśliwią nasze społeczeństwo, tylko wsłuchujemy się w oczekiwania, potrzeby i problemy, którymi społeczeństwo żyje. Nasi kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów czy prezydentów mogli usłyszeć jakie są oczekiwania mieszkańców i dostosować do tego swój program. Mamy dobry klimat społeczno-gospodarczy w naszym kraju, natomiast potrzebujemy młodych polityków, którzy będą chcieli zmienić swoje społeczności lokalne, województwo i Lublin – mówił Krzysztof Michałkiewicz.
ToNie (opr. DySzcz)
Na zdj. briefing prasowy przed spotkaniem „Bliżej Funduszy Europejskich”, Lublin, 19.10.2018, fot. Mirosław Trembecki
CZYTAJ: W Lublinie powstanie modelowy ośrodek rehabilitacji?