Ks. Mieczysław Puzewicz otrzymał „Małopolskiego Nobla”

– Ksiądz Mieczysław Puzewicz (na zdj.) został laureatem międzynarodowej nagrody Veritatis Splendor, czyli „Małopolskiego Nobla” – poinformował Zarząd Województwa Małopolskiego. Nagroda im. Jana Pawła II jest przyznawana raz na 2 lata osobom, których otwartość na drugiego człowieka może stanowić wzór dla innych. Nazwa wyróżnienia nawiązuje do tytułu encykliki Jana Pawła II „Veritatis Splendor” (łac. „Blask prawdy”), w której autor nawołuje do bezinteresownej miłości do drugiego człowieka i dialogu. Wartość nagrody to 100 tysięcy dolarów.

Ks. Puzewicz jest inicjatorem budowy Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jest zaangażowany w pomoc bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom czy chorym. Przez wiele lat prowadził też na antenie Polskiego Radia Lublin program „Spojrzenia”.

Ksiądz Puzewicz powiedział, że otwartości na drugiego człowieka nauczył go właśnie święty Jan Paweł II. – W mojej książce telefonicznej są ludzie, mający wpływ na ważne sprawy, ale są też osoby bezdomne, uchodźcy, ludzie, którzy niedawno opuścili więzienie. Myślę, że tego nie byłoby bez Jana Pawła II. Ale to oczywiście nie jest moja nagroda tylko tysięcy ludzi. Ja tylko daję przykład. Ksiądz Puzewicz dodał, że nad przeznaczeniem nagrody musi naradzić się ze swoimi współpracownikami, wie jednak, że przyda się na pewno jego podopiecznym.

– Wyróżnienie przyznawana jest osobom, których otwartość na drugiego człowieka może stanowić wzór dla innych – mówi Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

– Ksiądz od wielu lat inicjuje pomoc bezdomnym, uchodźcom, więźniom, dzieciom z ulicy, a także potrzebującym za granicą – dodaje Jolanta Woźniak z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Ks. Mieczysław Puzewicz był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Na początku lat 80. był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie. Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji, wspiera „lotne szpitale”, pomoc medyczną w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji. Jest także inicjatorem programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom. Był pomysłodawcą akcji „Dar życia” – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów.

Radio Lublin / IAR

Fot. materiał nadesłany

Exit mobile version