Lubelska nauka światłowodami stoi

swiatlowod 1

Jak już podawało Radio Lublin, tegoroczna Nagroda Naukowa „Marii Curie” trafiła na Wydział Chemii UMCS w Lublinie, a dokładniej do zespołu doktora Pawła Mergo za rozwój technologii światłowodów ze szkła krzemionkowego i polimerów.

Czytaj: UMCS oficjalnie rozpoczął rok akademicki

Naukowcy opracowali kolejną generację polskiego światłowodu, a już teraz zapowiadają prace nad następnymi.

– Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że światłowody towarzyszą nam w codziennym życiu i często nie zdajemy sobie z tego sprawy – wyjaśnia dr Mergo. – Światłowody służą przede wszystkim do przesyłania informacji przy pomocy impulsów światła. Używamy ich rozmawiając przez telefon, korzystając z Internetu, płacąc kartą w sklepie.

Lubelskie światłowody mają długą historię

– Pierwszy światłowód w Lublinie powstał w roku 1975. Był on z budowany ze szkła wieloskładnikowego. Kolejna generacja już bardzo dobrych światłowodów powstała w roku 1978, czyli dokładnie 40 lat temu. Były one już wykonane całkowicie ze szkła krzemionkowego, czyli takie, jakie w tej chwili uważane są za najlepsze – opowiada dr Mergo.

Do czego posłużą najnowsze wynalazki?

– W tej chwili mamy dwie drogi w dziedzinie światłowodów. Jedna to używanie ich do czujników. Dzięki światłowodom są one dużo bardziej dokładne, od tych znanych obecnie, które działają na zasadzie elektronicznej. Drugą drogą jest przesyłanie coraz większej ilości danych. Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, żyjemy z odbioru i wysyłania informacji. Okazuje się, że Internet w obecnej postaci się kiedyś po prostu „zatka”. Potrzebne są więc nowe rodzaje światłowodów, mogące przesyłać więcej informacji. Kilka lat temu zrobiliśmy już w naszej pracowni światłowody wielordzeniowe, a teraz pracujemy nad kilkumodowymi – wyjaśnia laureat.

– Co pokaże przyszłość, nie jestem w stanie powiedzieć – dodaje dr Paweł Mergo. – Kiedyś mówiłem studentom, że nie chcę walczyć z potentatami, którzy wytwarzają rocznie miliony kilometrów światłowodów telekomunikacyjnych. Okazało się, że nie jest to prawda, bo w tej chwili pracujemy właśnie nad nowymi światłowodami dla telekomunikacji.

Zatem kolejna generacja światłowodu tuż, tuż. Potrzeby są ogromne, bo rocznie produkuje się 350 milionów kilometrów światłowodu. To, licząc najprościej, odległość do Słońca i z powrotem.

RMaj / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version