Smarfonowy kciuk i esemesowa szyja – tego typu określenia coraz częściej padają w gabinetach lekarskich. Chodzi o młodych ludzi, którzy nadużywają smartfonów.
– Może to doprowadzić do wielu schorzeń – telefony na przykład wpływają na centralny układ nerwowy – mówi Elżbieta Szymańska, pediatra i lekarz rodzinny w Przychodni Rejonowej nr 2 w Puławach: – Układ nerwowy rozwija się do 21. roku życia, a dzieci dostają pierwsze telefony na komunię. Czasami bawią się nimi jeszcze wcześniej, jako przedszkolaki. To są strasznie złe nawyki. Dzieci oswajają się z komórkami, rosną z nimi, a przecież jest promieniowanie elektromagnetyczne, które niekorzystnie wpływa na układ nerwowy.
– Myślę, że to problem nie tylko w szkole, ale ogólnie w naszym społeczeństwie – mówi Robert Och, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Puławach: – Ewidentnie widać, że młodzież nadmiernie korzysta z urządzeń elektronicznych. Wyeliminować tego na pewno nie można, bo żadne zarządzenie czy odgórny zakaz tego nie spowodują. Widzę tylko taką możliwość, żeby jak najwięcej uświadamiać młodzież.
– To jest jak każde uzależnienie – mówi Dariusz Peszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach: – Można wyćwiczyć pewne sposoby radzenia sobie z tym – sposoby odstawieniowe, żeby pewne funkcje czy urządzenia nie kierowały moim życiem, tylko ja nimi. Najlepszą rzeczą są zainteresowania i pasja. Jeżeli ktoś ich nie ma, to siedzi w tym Internecie, patrzy głupio w ekran i bierze stamtąd emocje. Trzeba zainteresować dzieci czymś.
– Jest to sytuacja niepokojąca – mówi Lidia Nogowska z Zespołu Szkół nr 1 w Puławach: – Uczniowie traktują smartfony jako jeden z integralnych elementów swojego jestestwa. Telefon towarzyszy im nie tylko na lekcji. Niebezpieczną sytuacją jest chodzenie z wzrokiem wlepionym w ekran smartfona na korytarzach szkolnych.
– W ten sposób zanika bezpośrednia komunikacja między uczniami – dodaje Robert Och.
Zagrożeń jest wiele, stąd apele specjalistów by już od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie odpowiedzialnego korzystania z urządzeń elektronicznych.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com