W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim specjaliści debatują o „Realizacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”. Rozmawiają miedzy innymi o możliwościach wejścia niepełnosprawnych absolwentów szkół wyższych na rynek pracy.
Obecny na konferencji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej – Krzysztof Michałkiewicz, mówił o konieczności wychodzenia naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom niepełnosprawnych studentów. – Tę misję od dawna wypełnia KUL – podkreślał wiceminister. – Od zawsze na KUL-u studiowały osoby niepełnosprawne, niewidome, z problemami słuchu czy na wózkach. KUL jest prekursorem w tworzeniu przyjaznej atmosfery dla studentów niepełnosprawnych.
– Wsłuchujemy się bacznie w potrzeby studentów z różnymi niepełnosprawnościami – podkreślał ks. prof. Andrzej Kiciński. – Mamy wyspecjalizowaną kadrę na wszystkich wydziałach zajmującą się nie tylko badaniami, ale także pomocą niepełnosprawnym. Tutaj powstają podręczniki do nauki języka angielskiego dla osób niewidomych. Podstawa programowa, katechezy dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Obecnie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiuje ponad 300 studentów o różnym stopniu niepełnosprawności.
Wśród omawianych podczas konferencji zagadnień, jest także „Misja PFRON w kontekście realizacji postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”, którą przedstawi zastępca prezesa zarządu PFRON, Tomasz Maruszewski.
SuPer
Fot. pixabay.com