Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie znalazły się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym eliminacji barier dla niepełnosprawnych studentów. Sprawdzane było m.in. to jak uczelnie radzą sobie z wydatkowaniem otrzymanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotacji na stworzenie niepełnosprawnym studentom i doktorantom odpowiednich warunków do kształcenia.
Pieniądze były wydane na wynagrodzenia asystentów osób niepełnosprawnych i tłumaczy języka migowego, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Uczelnia w Chełmie wydała 100% dotacji, natomiast UMCS blisko 80%.
W raporcie wyszczególniono dobre praktyki. UMCS wyróżniono za organizowanie spotkań dla niepełnosprawnej młodzieży podczas których zapoznawano uczniów zarówno z ofertą kształcenia i możliwościami pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w chełmskiej szkole inspektorzy pozytywnie ocenili zapewnienie stanowisk dla niepełnosprawnych wyposażonych np. w laptopy z dostępem do Internetu i wbudowanymi narzędziami takimi jak np. lupa.
Istotną częścią raportu było ustalenie przypadków niedostosowania obiektów. W UMCS-ie inspektorzy zwrócili uwagę na brak ciągów komunikacyjnych, którymi osoby na wózkach mogłyby się swobodnie poruszać między budynkami oraz brak platform przy schodach. Zarówno w UMCS-ie, jak i w chełmskiej PWSZ zwrócono uwagę na brak toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych na dostępnych im poziomach budynków, wymaganych.
Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli.
MaK
Fot. pixabay.com