Potwierdziły się nieoficjalne dane i Krzysztof Żuk wygrał wybory prezydenckie w Lublinie w I turze, a jego komitet wyborczy osiągnął większość w radzie miasta. Z informacji wynika, że komitet wyborczy Krzysztofa Żuka zdobył w Radzie Miasta 19 na 31 mandatów.
Czytaj też: Lublin: Krzysztof Żuk zdobył 62,3% głosów
Według sondaży w I turze wyborów na prezydenta Lublina Żuk wygrał z ponad 62% poparciem. – Jestem niezwykle dumny, ale też wielce zobowiązany moim wyborcom – mówi prezydent Lublina. – To znakomity wynik i czuję brzemię odpowiedzialności. Chcę wyrazić ogromne podziękowanie wyborcom, którzy zaufali mojej osobie i całej drużynie. Dziękuję za wsparcie i obiecujemy, że nie zawiedziemy mieszkańców i zrealizujemy program, który uzgadnialiśmy.
Główny kontrkandydat Krzysztofa Żuka – Sylwester Tułajew uzyskał ponad 33% głosów.
Zamość
Po I turze wiemy również, że prezydentem Zamościa zostaje Andrzej Wnuk. Urzędujący włodarz miasta uzyskał 51,76% głosów, II miejsce zajęła Marta Pfeifer, niezależna radna rady miasta w wynikiem 19,16%. – Wygrana w wyborach to sukces całego zespołu – zaznacza prezydent Zamościa. – Prezydent nigdy sam by nic nie zrobił bez ludzi, wsparcia radnych, dyrektorów wydziałów, prezesów spółek. Praca, którą wykonaliśmy przez 4 lata byłaby niemożliwa. Mam nadzieję, że rada będzie na tyle merytoryczna, że będziemy mogli zrealizować plan przedstawiony mieszkańcom.
Czytaj też: Andrzej Wnuk: Wygrana w wyborach to sukces całego zespołu
Puławy
Częściowe wyniki wskazują, że do II tury może dojść w Puławach. Zmierzą się w niej dotychczasowy prezydent rządzący miastem od 4 lat Janusz Grobel i bezpartyjny radny poprzedniej kadencji Paweł Maj. Choć głosy są wciąż liczone to według danych z większości komisji to spośród tych kandydatów mieszkańcy wybiorą przyszłego prezydenta miasta.
– Mając trzech kontrkandydatów liczyłem się z tym, że będzie II tura, bo głosy są rozłożą – przekonuje obecny prezydent Puław Janusz Grobel. – Liczę na to, że wyborcy oczekują że w II turze dotrzemy do szerszego grona mieszkańców, których przekonamy do własnego programu – realnego a nie populistycznego, gwarantującego rozwój Puław.
– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony wynikiem – mówi Paweł Maj. – Każdy wierzy, że ma szanse i jego praca została dostrzeżona. W II turze liczę na mądrość mieszkańców i że dokonają właściwego, najlepszego dla Puław wyboru.
Oprócz Janusza Grobla i Pawła Maja o stanowisko prezydenta miasta ubiegali się także Bożena Krygier i Mariusz Cytryński.
Biała Podlaska
Wciąż nie ma ostatecznych wyników głosowania na prezydenta Białej Podlaskiej. Z danych otrzymanych z 26 na 29 obwodów wynika, że największe poparcie, ponad 44% otrzymał obecny włodarz miasta Dariusz Stefaniuk z Prawa i Sprawiedliwości. Zmierzy się on w II turze wyborów z Michałem Litwiniukiem z Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało ponad 32% wyborców. Obydwaj kandydaci są zadowoleni z wyników wyborów.
Dariusz Stefaniuk jest dobrej myśli i wierzy w zwycięstwo. – To historyczny wynik. W I turze tyle głosów prezydent nie dostał. Bardzo dziękuję. Przekroczyliśmy 10 tysięcy głosów. Nastawienie mamy bardzo dobre, chcemy rozmawiać z białczanami. Wszyscy skupiamy się, że w II turze wygra Biała Podlaska, abyśmy pokazali jedną drużynę.
Czytaj też: Wyborcza frekwencja w regionie lubelskim – 52,56%
Wyniki komentuje kontrkandydat Stefaniuka – Michał Litwiniuk. – Wyrażam głęboką nadzieję płynącą z faktu, że ogół oddanych głosów pokazuje, że większość mieszkańców biorących udział w wyborach zauważalnie opowiedziała się przeciwko dotychczasowemu sposobowi sprawowania urzędu prezydenta miasta przez kończącego swoją kadencję mojego kontrkandydata.
Pozostali kandydaci na prezydenta Białej Podlaskiej to były włodarz miasta Andrzej Czapski z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych otrzymał blisko 12% poparcia, Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej około 11%.
Chełm
Potwierdziły się nieoficjalne informacje i w II turze zamierzą się Agata Fisz i Jakub Banaszek. Najwięcej głosów zdobyła urzędująca prezydent Agata Fisz, którą poparło ponad 10 800 osób, czyli ponad 43% ważnych głosów. Kolejny według liczby głosów jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Jakub Banaszek, na którego zagłosowało ponad 9100 osób, czyli ponad 36% wyborców. Ważnych głosów w Chełmie wyniosła 24 922.
Czytaj też: Chełm: w II turze zmierzy się Agata Fisz i Jakub Banaszek
Podczas konferencji Krzysztof Żuk przedstawił nazwiska radnych, którzy zasiądą w radzie miasta Lublin. Wiemy, że nie będzie dużych zmian. Nie wiadomo jeszcze jednak, kto zostanie przewodniczącym lubelskiej rady Miasta Lublin.
Czytaj też: Żuk z większością w Radzie Miasta. Znamy nazwiska
ZAlew
Fot. archiwum