Polska spółdzielczość znów na fali wznoszącej

img 3701 3

Kongres Ruchu Spółdzielców w 100-lecie niepodległości obraduje w Lublinie. Sam ruch liczy 202 lata, bowiem jego początki liczy się od założenia przez Stanisława Staszica w Hrubieszowie w 1816 roku Towarzystwa Rolniczego.

Podczas konferencji, Radio Lublin zostało uhonorowane rocznicowym Medalem „Zasłużony dla Ruchu Spółdzielców”. 

– Po zapaści na początku obecnej dekady, polska spółdzielczość zaczyna się odradzać, choć do wkładu w PKB na poziomie europejskim jeszcze mu daleko. W Unii Europejskiej wynosi on 6%, podczas gdy w Polsce tylko 1%, ale z tendencją stabilizującą. Bowiem jeszcze dwa lata temu ten udział malał. W związku z tym można powiedzieć, że spółdzielczość zaczyna na nowo się rozwijać – mówi Ryszard Nowak, prezes Stowarzyszenia Ruch Spółdzielców, organizator wydarzenia.   

W 2016 roku było 17,5 tysiąca spółdzielni. Dziś jest ich sześć tysięcy mniej, ale powstają nowe, zwłaszcza socjalne. Ogółem zrzeszają osiem milionów osób.      

Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Waldemar Broś podkreśla, że zwłaszcza w rolnictwie rola spółdziełczości jest nie do przecenienia. – Udowodniliśmy to dobitnie w mleczarstwie. Gdyby nie było spółdzielni, po kilku ostatnich kryzysach w Polsce zostałoby niewiele gospodarstw. Ale dlatego, że naszymi udziałowcami są rolnicy, nigdy producenta z surowcem nie zostawimy.

JB / opr. ToMa

Na zdj.: Kongres Ruchu Spółdzielców, Lublin, 17.10.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version