Praca dla więźniów we Włodawie. Otwarto halą produkcyjną przy zakładzie karnym

dsc02379 1

We Włodawie otwarto pierwszą w województwie lubelskim halę produkcyjną przy zakładzie karnym. Hala została zbudowana z pieniędzy rządowego programu „Praca dla więźniów”. Osadzeni znajdą tam odpłatne zatrudnienie przy produkcji mebli tapicerowanych, które będą wytwarzali dla prywatnej firmy.

– Po roku od rozpoczęcia prac budowlanych otwieramy obiekt, z którego jesteśmy dumni – mówi rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie podporucznik Daniel Pręciuk. – To ponad 8000 metrów kwadratowych. Kolejną czynnością będzie wprowadzenie tutaj maszyn – dodaje.

– Całość produkcji rozpocznie się od przyszłego roku, a do pracy na początek skierujemy ok. 100 skazanych – mówi podporucznik Małgorzata Mazurek z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. – W kolejnym roku zwiększymy tę ilość prawdopodobnie do 250.

– Biorąc pod uwagę pojemność, która wynosi 507 miejsc, jest to 50 procent – zaznacza Daniel Pręciuk. – Cieszymy się, że mamy możliwość zwiększenia zatrudnienia. Część osadzonych pracuje i pracowała w poprzednich latach. Zakład Karny we Włodawie zawsze stawiał na pracę jako ważną część procesu resocjalizacji. Obok Zakładu Karnego we Włodawie funkcjonuje Centrum Kształcenia Ustawicznego i od tego roku szkolnego mamy 2 nowe kursy pod kątem nowo powstałej hali: stolarz i meblarz-tapicer.

– Program funkcjonuje od niespełna 2 lat. Mamy wybudować 40 hal, w tej chwili mamy ponad 15 – mówi pułkownik Włodzimierz Paszkowski, dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. – Powszechność zatrudnienia zwiększyła się o 12 000 osadzonych. Zatrudnienie, zarówno odpłatne jak i nieodpłatne, wzrasta. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które mają zobowiązania alimentacyjne. To wielkie święto dla służby więziennej, Zakładu Karnego we Włodawie i społeczności lokalnej.

– W tym regionie odsetek bezrobocia utrzymuje się jeszcze na bardzo wysokim poziomie – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Niewątpliwie nowa hala produkcyjna, która w konsekwencji ma przynieść 50-70 nowych miejsc pracy dla osób nieskazanych, pochodzących z Włodawy i regionu, to rzecz niezwykle cenna.

– Zatrudniamy grupę ok. 20 osadzonych już dłuższy czas i przymierzamy się do podobnego przedsięwzięcia w Zakładzie Karnym w Chełmie. Jest tam hala do remontu i powoli będziemy w nią inwestować – mówi Robert Winnicki.  

– W chwili obecnej przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o zwrot ponoszonych kosztów w związku z zatrudnianiem skazanych – to 35 procent od wynagrodzeń brutto – zaznacza Małgorzata Mazurek.

– Kilkanaście milionów złotych, które z budżetu państwa zostały przekazane na budowę tej hali produkcyjnej to doskonała inwestycja w proces resocjalizacji więźniów – mówi Przemysław Czarnek. – Resocjalizacja przez pracę przynosi jeden z największych efektów.

Z danych na koniec sierpnia wynika, że w zakładach karnych i aresztach w Polsce pracuje nieco ponad połowa z 70 tysięcy osadzonych. W planach jest budowa kilkudziesięciu kolejnych hal produkcyjnych. W województwie lubelskim przywięzienne zakłady pracy mają powstać w Krasnymstawie, Opolu Lubelskim oraz w Chełmie.

DoG (opr. DySzcz)

Na zdj. otwarcie hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym we Włodawie, 05.10.2018, fot. Dominik Gil

 

Exit mobile version