Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji roku lubelskiej uczelni

img 6032 4

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie trwa uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego.

– To szczególny rok, upływający pod znakiem obchodów 100-lecia niepodległości Polski, 68-lecia naszej uczelni oraz uchwalenia Ustawy 2.0 zwanej Konstytucją dla Nauki, która z dniem dzisiejszym wchodzi w życie – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego, profesor Andrzej Drop: – Jesteśmy wdzięczni za historię, z której wyrośliśmy i dzięki której jesteśmy mądrzejsi, bogatsi o doświadczenia i prawdy. To wartości, bez których nie dałoby się dziś kontynuować rozpoczętego dzieła tworzenia współczesnej rzeczywistości uniwersytetu.

Premier Mateusz Morawiecki (na zdj.) poruszył m.in. problem wyjazdów polskich lekarzy do krajów zachodnich. Jak mówił, w ciągu ostatnich 25 lat z Polski wyjechało 25-30 tys. lekarzy. Oznacza to, że, jak stwierdził, „wychodząca z czasów PRL-u biedna Polska finansowała bogatym krajom Zachodu naszych znakomitych lekarzy”. Zapobiec temu ma rozwój gospodarczy Polski. Jako klucz do tego premier wskazał potrzebę praktycznego przekładania wiedzy na przedsiębiorczość. Jako przykład wskazał lubelskie uczelnie:

– Kładziemy na to ogromny nacisk, przeznaczając dodatkowe środki dla samych uczelni lubelskich. To ponad 150, a z inwestycjami na UMCS-ie – ponad 250 milionów złotych. Oprócz tego, 3 miliardy złotych w obligacjach Skarbu Państwa na najbliższe dwa, trzy lata dla polskich uczelni. To są środki, których do tej pory nie było – bezprecedensowe środki przeznaczone na polską naukę – zaznaczył premier Morawiecki. – Zmiany są bardzo potrzebne, aby kształcić przyszłe elity – mówił.

W ramach inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym uroczyście otwarto nowe Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki. W centrum są między innymi urządzenia symulacyjne wykorzystywane w procesie kształcenia na kierunkach: lekarskim, pielęgniarstwie, fizjoterapii i ratownictwie medycznym oraz lekarsko-dentystycznym.

MaTo

Fot. Mirosław Trembecki 

Przemysław Guzewicz (film)

Exit mobile version