Prof. Wojciech Polkowski o leczeniu raka żołądka

chirurg

– Rak to nie wyrok. Im wcześniej go rozpoznamy, tym skuteczniej będziemy go leczyć – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin prof. Wojciech Polkowski, szef oddziału onkologii klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

– Niestety są takie nowotwory, które rozwijają się skrycie, nie dając żadnych objawów – zaznaczył gość Wojciecha Brakowieckiego: – Kiedy już dochodzi do tych objawów i trzeba zgłosić się do lekarza z powodu jakiejś niepokojącej dolegliwości, jest duże zaawansowanie. To dotyczy m.in. raka żołądka. To nowotwór, którego występowanie spada, natomiast niestety grupa nowotworów tego narządu jest bardzo duża. Są to tzw. raki o niskiej spoistości i niestety, w stosunku do całej liczby raka żołądka, te nowotwory zaczynają dominować i pojawiają się u chorych w coraz to młodszym wieku, często bardzo młodych kobiet – dodał.

Prof. Polkowski zaznaczył, że operacja laparoskopowa jest w tej chwili zasadniczym, niezbywalnym elementem diagnostyki chorych na raka żołądka: – Dopiero po wykonaniu laparoskopii diagnostycznej u chorych, którzy nie mają odległych przerzutów, możemy przedstawić taki przypadek na zespole wielodyscyplinarnym i wtedy zaproponować choremu plan leczenia na najbliższe pół roku albo i dłużej, bo tyle leczymy zaawansowanego raka żołądka. Te operacje minimalnie inwazyjne będą jeszcze częściej wykonywane jeżeli dokonamy zasadniczej poprawy w tej diagnostyce w wykrywaniu wczesnych postaci raka. Wtedy rzeczywiście będziemy mogli coraz częściej wykonywać laparoskopowo nawet radykalne operacje. Dzisiaj wczesny rak żołądka to mniej niż 10 procent chorych na raka żołądka. A na Dalekim Wschodzie to więcej niż 60 procent – zaznaczył Wojciech Polkowski.

Chirurg onkolog musi gasić pożar, który jest w organizmie. Na ten pożar często pracują sami pacjenci.

– Czynniki środowiskowe odgrywają tu bardzo dużą rolę. Na czynniki genetyczne, wrodzone nie mamy wpływu. Dostaliśmy od rodziców takie geny, jakie mamy i podlegamy tym wpływom, natomiast na czynniki środowiskowe – co jemy, czym oddychamy, w jakim środowisku przebywamy – mamy wpływ. O tym powinniśmy decydować. Trzeba prowadzić zdrowy tryb życia – zaznaczył prof. Wojciech Polkowski.

W przyszłym roku odbędzie się Światowy Zjazd Towarzystwa Raka Żołądka w Pradze, który zgromadzi wszystkich specjalistów w dziedzinie raka żołądka. W tym samym miesiącu, w maju przyszłego roku, odbędzie się jubileuszowy XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Warszawie.

WB (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version