Przyszłość muzeów w wirtualnej rzeczywistości?

pm arch002

2018-10-16T12:35:14:00 , Fot. Piotr Michalski Archiwizacja obiektow muzealnych . Politechnika Lubelska . Konferencja .

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość muzeów. W Politechnice Lubelskiej naukowcy oraz muzealnicy z Polski i Uzbekistanu dyskutują o tym jak szybko i łatwo udostępniać zasoby dziedzictwa kulturowego dla największej liczby odbiorców. Głównie chodzi o zachęcenie osób niepełnosprawnych np. niewidomych do odwiedzania muzeów.

Różne metody skanowania i druk 3D to szansa, aby eksponaty były interaktywne mówi  zastępca dyrektora Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej profesor Jerzy Montusiewicz. – Sama rzeźba z ukrytymi czujnikami sprawdzałaby gdzie znajdują się ręce osoby i w miarę ich przemieszczania osoba uzyskiwałby informację zwrotną np. na słuchawkę telefonu, tak jak wkomponowanie w powierzchnię skanowanych obiektów przed wydrukowaniem alfabetu Braille’a.

Przykładem cyfrowych rozwiązań w muzeach są prezentacje holograficzne, które przybliżają zwiedzającym obiekty bardzo drobne. – My będzie mogli zaprezentować tę technologie już w niedzielę (21.10) na wystawie biżuterii patriotycznej – mówi dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura. – Pokazuje bardzo małe elementy mamy powiększone za pomocą aplikacji internetowej. Każdy obiekt prezentowany w gablocie można na smartfonie obejrzeć w dowolny sposób.

Podczas konferencji zaprezentowano nowoczesne technologie komputerowe 3D, które można zastosować do archiwizacji i wizualizacji obiektów muzealnych oraz archeologicznych.

ZAlew

Technologie w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, Lublin, 16.10.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version