Nobel z fizyki za precyzyjne narzędzia laserowe. Francuz Gerard Mourou i Kanadyjka Donna Strickland zostali nagrodzeni „za metodę tworzenia ultrakrótkich i ultraszybkich impulsów optycznych o dużym natężeniu”. To rozwiązanie stosowane jest między innymi w laserowej korekcji wzroku, a w przyszłości otwiera drogę do wykorzystania laserów w działaniu z elektronami w chirurgii i onkologii.
Z kolei Amerykanin Arthur Ashkin został doceniony „za opracowanie techniki laserowej znanej jako optyczna pęseta”. – Za pomocą jego wynalazku można chwycić między innymi wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy nie niszcząc ich – mówi prof. Jerzy Żuk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Dzięki temu zostały stworzone nowe możliwości.
94-letni Ashkin jest najstarszym laureatem spośród wszystkich dotychczasowych noblistów.
W dotychczasowej historii Noblem z fizyki nagrodzono łącznie 206 osób, w tym jedną dwukrotnie. W gronie laureatów znalazła się Polka – Maria Skłodowska-Curie, która została wyróżniona w 1903 roku (wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem) za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.
SzyK / IAR / opr. MatA
Fot. materiał RL