Ułatwienia w prowadzeniu działalności dla małych i średnich przedsiębiorstw

przeds1

O zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej przez małych i średnich przedsiębiorców rozmawiali w Białej Podlaskiej eksperci i przedstawiciele administracji państwowej. Spotkanie miało na celu przybliżenie przedsiębiorcom Konstytucji Biznesu.

Nadchodzą udogodnienia

Od przyszłego roku małe firmy, które spełniają określone warunki będą miały indywidualnie naliczany ZUS. – Jeżeli przedsiębiorca w ciągu miesiąca będzie miał obroty ok. 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia za rok to będzie mógł proporcjonalnie do tego opłacić składkę – mówi Krystyna Gmur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie. – Będzie ona niższa, bo będzie to 30% minimalnego wynagrodzenia do 60% przeciętnego wynagrodzenia. ZUS będzie mieścił się w granicach między 500 a 1200 złotych w zależności od tego jakie będą obroty.

Innym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest prowadzenie działalności nierejestrowej. – Osoba prowadząca działalność gospodarczą osiąga przychody nie większe niż na obecny moment, 1050 złotych w skali miesiąca, nie musi rejestrować działalności gospodarczej. Prowadzi to do tego, że nie podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – mówi Teresa Szot-Gabryś z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Przedsiębiorcy oczekują zmian

Na dzisiejszym spotkaniu obecni byli też przedsiębiorcy, którzy mówili o swoich problemach. – Małych przedsiębiorców, jak ja, niekoniecznie stać jest na zatrudnienie pracownika. Koszty pozyskania pracownika są nieadekwatne do tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić. To co możemy zaoferować oraz doliczając składki to właśnie składki zabierają nam tę możliwość – zauważają. – Składa się wiele deklaracji, natomiast praktyka małej przedsiębiorczości od wielu lat jest taka sama. Przedsiębiorca w Polsce jest potencjalnym przestępcą, już gdy zakłada firmę podejrzewany jest o niecne cele.

– Jako środowisko przedsiębiorców będziemy proponować rozwiązania rządowi, prezydentowi czy sejmowi – przyznaje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. – To np. uproszczenie prawa czy ryczałtowy ZUS, który nadal gnębi przedsiębiorców. Chcemy wystąpić o abolicję ZUS-owską, bo wiele małych firm z poprzedniego okresu ma duże długi, których nie jest w stanie unieść. Zasada wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy z Konstytucji Biznesu jest słabo stosowana przez administrację. 4 zasady mają być wprowadzone w życie – co nie jest zabronione jest dozwolone, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, domniemanie niewinności przedsiębiorcy oraz zasada pewności prawa.

– Trzeba mówić o udogodnieniach ze strony całej Krajowej Administracji Skarbowej – zaznacza Aneta Melaniuk, naczelnik urzędu skarbowego w Białej Podlaskiej. – Są one w każdej dziedzinie. W warstwie legislacyjnej będzie dużo udogodnień doprowadzających do ograniczenia podatków dla biznesu i inwestycji, doprowadzą do ograniczenia biurokracji. Będzie cały pakiet zmian skierowanych do podatników działających w branży badania i rozwój, by ukierunkować przedsiębiorców na działania w sferze innowacji.

Spotkania ekspertów i przedstawicieli administracji państwowej na temat zmian i ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej odbywają się  w całej Polsce. Jutro takie spotkanie ma odbyć się w Zamościu.

Organizatorem spotkań jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version