Od Nowego Roku wchodzi w życie ustawa, która znosi użytkowanie wieczyste. To oznacza, że osoby, które są właścicielami domów lub mieszkań i jednocześnie są użytkownikami wieczystymi gruntów, będą właścicielami zarówno domów, jak i gruntów.
Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, będzie trzeba uiścić 20-krotność dotychczasowej rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Kwota ta może zostać rozłożona na 20 lat lub spłacona jednorazowo.
– Gdybyśmy nie wprowadzili tej ustawy, płacilibyśmy te użytkowanie wieczyste w nieskończoność i nigdy nie bylibyśmy właścicielami – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. – Na gruntach Skarbu Państwa zaproponowaliśmy bonifikatę w wysokości 60 procent, jeśli ktoś zdecyduję się płatność jednorazową. Ale, żeby być w zgodzie z Konstytucją, daliśmy samorządom pełną swobodę w ustalaniu tej bonifikaty.
Kandydat na prezydenta Lublina z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Sylwester Tułajew, zapowiedział, że będzie tę ustawę realizować, aby pełna własność tyczyła się wszystkich mieszkańców miasta.
– Chciałbym prosić mojego konkurenta, aby nie powielał działań, które już zostały podjęte – powiedział na zwołanej chwilę później konferencji prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Bowiem 12 października projekt uchwały w sprawie bonifikat za grunty gminne skierowałem do biura rady.
– Prezydent w swoim projekcie proponuje dodatkowo, aby bonifikata była taka sama jak ustawowa, czyli wynosiła 60 procent w przypadku właścicieli gruntów Skarbu Państwa i gminy. W innym przypadku różnicowalibyśmy mieszkańców. Około 35 procent z nich mieszka w tej chwili na terenach będących własnością Skarbu Państwa – wyjaśnia radny Piotr Kowalczyk.
Podczas sesji Rady Miasta Lublin radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina mają skierować stanowisko do posłów PiS o to, aby bonifikatę doprowadzić do 99 procent na gruntach Skarbu Państwa. Wówczas radni wprowadzą analogiczną bonifikatę na gruntach gminnych.
ZAlew / opr. ToMa
Fot. pixabay.com