Zakończyła się batalia o Marsz Równości w Lublinie. Sąd Apelacyjny uchylił zarówno zakaz organizacji marszu, jak i kontrmanifestacji, który wydał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Decyzja jest ostateczna i nie podlega kasacji.
CZYTAJ: Uchylone zakazy! Będzie marsz i kontrmanifestacja
Sąd Apelacyjny w Lublinie podkreślił, że obydwa zażalenia, dotyczące zakazu marszów, są uzasadnione, choć każde z innego powodu.
– Wszelkie ograniczenia wolności zgromadzeń powinny być traktowane jako absolutny wyjątek – mówiła przewodnicząca rozprawie sędzia Ewa Popek. – Sąd Apelacyjny w Lublinie w całości podziela stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrażone w uzasadnieniu zażalenia. Zgromadzenia są istotnym elementem demokracji bezpośredniej. Dostrzegając znaczenie wolności zgromadzeń, Państwo Polskie chroni je przepisami Konstytucji.
Jednocześnie sąd podkreślił, że to na władzach państwowych ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zagwarantowania ochrony jego uczestników.
Prezydent Krzysztof Żuk poinformował, że powołał sztab kryzysowy, w którego skład wejdą pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin oraz straży miejskiej. Na jego czele stanie nadinspektor Dariusz Działo, były komendant stołeczny policji.
Prezydent podkreślił, że decyzja o zakazie zgromadzeń planowanych na 13 października była jedną z najtrudniejszych, jaką podjął w ciągu 8 lat pełnienia tej funkcji. – Choć wiele osób próbuje wmówić, iż była ona podyktowana względami ideologicznymi, to chciałbym z całą stanowczością podkreślić, że podjąłem ją wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców Lublina. Radykalne grupy kibiców są poważnym zagrożeniem, niezależenie jak oceniacie Państwo skuteczność działania policji – powiedział Krzysztof Żuk.
Po orzeczeniu oświadczenie wydał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Pisze w nim między innymi: – Żałuję, że Sąd Apelacyjny dostrzega prawa jakiejś mniejszości – i to jeszcze w dużej części przyjezdnej z Warszawy lub z innej miejscowości – a nie dostrzega prawa zdecydowanej przytłaczającej większości mieszkańców Lublina do spokoju i do tego, żeby nie byli epatowani seksualnością kogokolwiek. (..) Udało nam się zmusić prezydenta Żuka do przyjęcia naszego zdania, choć bardzo mocno oponował i bronił się – jednak jak widać nie udało nam się przekonać wszystkich sądów. Wyrażam przekonanie a zarazem nadzieję, że Marsz Równości nie będzie epatował gorszącymi scenami, wulgarną quasi-pornografią z udziałem gejowskich środowisk, na przykład niemieckich. Apeluję do uczestników manifestacji i kontrmanifestacji o pokojowe demonstrowanie swoich poglądów.
CZYTAJ: Wojewoda i prezydent o uchyleniu zakazu Marszu Równości
– To wielki dzień dla wszystkich grup dyskryminowanych w Polsce – skomentował orzeczenie sądu organizator Marszu Równości w Lublinie, Bartosz Staszewski.
Marsz Równości wyruszy w sobotę, 13 października o godzinie 13.00 z placu Zamkowego i przejdzie na plac Teatralny. Kontrmanifestacja środowisk ONR ma się rozpocząć godzinę wcześniej na kładce między Zamkiem Lubelskim a Bramą Grodzką.
Środowiska katolickie zapowiedziały modlitwy za organizatorów i pomysłodawców lubelskiego Marszu Równości, który, jak mówi prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie, Tomasz Stańko – uderza w korzenie z których wyrastamy. Modlitwy zostaną organizowane w 8 świątyniach w rejonie centrum miasta. hodzi między innymi o kościoły pw.: Świętego Ducha, Józefa Oblubieńca oraz św. Jozafata przy ul. Zielonej.
Dodajmy, że organizatorzy kontrmanifestacji czyli przedstawiciele lubelskiej brygady ONR nie zjawili się zarówno na czwartkowej rozprawie, jak i dzisiejszym (12.10.) ogłoszeniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.
Początkowo prezydent Lublina Krzysztof Żuk zezwolił na organizację Marszu Równości i kontrmanifestacji w Lublinie. Następnie, wskazując na zagrożenie dla uczestników i mieszkańców miasta, zakazał obu imprez. Zażalenia od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Lublinie złożyli organizatorzy manifestacji i kontrmanifestacji. Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję prezydenta.
Dziś ostatecznie Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił zakazy prezydenta.
ZAlew / opr. ToMa
Na zdj.: Orzeczenie Sądu Apelacyjnego w sprawie Marszu Równości, Lublin, 12.10.2018, fot. Piotr Michalski