Wojewoda i prezydent o uchyleniu zakazu Marszu Równości

wojewoda 8

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk (na zdj. z lewej) i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (na zdj. z prawej) wydali oświadczenia po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Lublinie w sprawie sobotniego Marszu Równości. Sąd zezwolił zarówno na manifestację, jak i kontrmanifestację w Lublinie, tym samym uchylając zakaz ich organizacji, który wydał prezydent Lublina. 

CZYTAJ: Uchylone zakazy! Będzie marsz i kontrmanifestacja

– Decyzja o zakazie zgromadzeń planowanych na 13 października była jedną z najtrudniejszych, jaką podejmowałem w ciągu ośmiu lat pełnienia funkcji prezydenta miasta – mówi Krzysztof Żuk. – Radykalne grupy kibiców są poważnym zagrożeniem. Niezależenie jak oceniacie Państwo skuteczność działania policji, ja z mocy prawa odpowiadam za bezpieczeństwo. W Lublinie do tej pory robiliśmy wszystko, żeby było bezpiecznie i zrobimy, żeby było bezpiecznie – powiedział prezydent Żuk.

Powołał też sztab kryzysowy, na którego czele stanął nadinspektor Dariusz Działo.

CZYTAJ: Oświadczenie prezydenta Lublina ws. manifestacji

– Udało nam się zmusić prezydenta Żuka do przyjęcia naszego zdania, jednak nie udało nam się przekonać wszystkich sądów – pisze w oświadczeniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Wyrażam przekonanie a zarazem nadzieję, że Marsz Równości nie będzie epatował gorszącymi scenami, wulgarną quasi-pornografią, z udziałem gejowskich środowisk, na przykład niemieckich. Apeluję do wszystkich uczestników manifestacji i kontrmanifestacji o pokojowe demonstrowanie swoich poglądów – tekst oświadczenia przeczytał rzecznik prasowy wojewody, Radosław Brzózka.

CZYTAJ: Oświadczenie wojewody lubelskiego ws. manifestacji

Marsz Równości wyruszy w sobotę, 13 października o godzinie 13.00 z placu Zamkowego i przejdzie na plac Teatralny. Kontrmanifestacja środowisk ONR ma się rozpocząć godzinę wcześniej na kładce między Zamkiem Lubelskim a Bramą Grodzką.

ZAlew / MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version