„Memu Miastu”, to tytuł wystawy, na której będzie można zobaczyć czterdzieści odbitek fotograficznych wykonanych w historycznej technice olejowej. Ich twórcą jest Robert Pranagal, a wernisaż odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w piątek o godz. 18.00. Robert Pranagal będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Artysta od wielu lat związany jest z lubelskimi instytucjami kultury i środowiskiem fotograficznym. To autor kilku wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace zostały przyjęte do międzynarodowych salonów fotografii w ponad 30 krajach na całym świecie, zdobywając kilkadziesiąt nagród: złotych, srebrnych i brązowych medali, a także wyróżnień i dyplomów.
Czy nasi przodkowie bali się śmierci mniej niż my? Czy potrafimy mówić o śmierci? Czy może jesteśmy wobec niej bezradni, a próbując oswoić, błaznujemy albo udajemy, że nie ma wpływu na nasze życie? Na te m.in. pytania odpowiadali niedawno w Teatrze Starym w Lublinie Zbigniew Mikołejko i Jacek Szast. Przedstawimy fragmenty tego wieczoru.
Zmarł Edward Dwurnik, twórca kilku tysięcy obrazów i rysunków, jeden z najbardziej znanych polskich malarzy. W programie przypomnimy fragmenty rozmów, jakie publikowaliśmy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przy okazji wystaw Edwarda Dwurnika w Galerii Białej w Lublinie. Jedna z nich nosiła tytuł DWURNIK-NIKIFOR i odbyła się w 2008 roku. Dla Dwurnika zetknięcie się z twórczością artysty-samouka Nikifora, którego prace zobaczył latem 1965 roku na wystawie w Kielcach, było ważnym doświadczeniem. Od wykonanego pod wpływem tego pokazu „Rysunku nr 1” z 13 czerwca 1965 roku artysta datował swoją twórczość.
„Tomek Kawiak” to tytuł najnowszego filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Premiera odbędzie się 14 listopada. Film jest swoistą podróżą przez życie Tomka Kawiaka, artysty, który urodził i wychował się w Lublinie. Kawiak, artysta-emigrant, którego dzieła można podziwiać na całym świecie, osiadł we Francji. Obecnie mieszka w Alpach u stóp Mont Blanc, gdzie reżyserka dociera z kamerą do jego domu i pracowni. Towarzyszymy mu w podróży na Lazurowe Wybrzeże do Mougins, miasta Picassa, gdzie zorganizowano plenerową wystawę jego rzeźb. Kamera podgląda pracę w odlewni i w pracowni ceramicznej, gdzie powstają słynne cegły Kawiaka. Natasza Ziółkowska-Kurczuk będzie gościem programu.
Mateusz Nowak opowie o prezentacji w Rosji monodramu „Od przodu i od tyłu” wg „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego. W ramach projektu „T1A: HISTORIA” zaprosi też do obejrzenia monodramu „Rachela” w wykonaniu Jowity Budnik, zrealizowanego na podstawie niezwykłego świadectwa – dziennika czasów zagłady, spisanego przez Rachelę Auerbach.
Co można powiedzieć o człowieku wąchając resztki jego ulubionej wody kolońskiej, zaglądając do szuflad, biorąc do ręki należący do jego garderoby guzik? Anna Król przyjrzała się przedmiotom i napisała bestselerową biografię: „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”. Przywołamy fragment rozmowy, jaka odbyła się w Teatrze Starym.
Na zdjęciu: kilka fotografii wykonanych przez Roberta Pranagala/ fot. G.Lutosławska