Oddziały wojsk polskich na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie po 1918 roku, fotografia nieznanego autora ze zbiorów Marii Sowy, znalazła się na okładce 15. numeru PA.RY. Jest on w całości poświęcony setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O zapamiętanych, zapisanych, sfotografowanych: ludziach, rzeczach, sprawach i emocjach tego czasu w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” mówić będą Joanna Zętar i Grzegorz Jędrek z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
„Radiowy teatr w teatrze” to wydarzenie w Teatrze Osterwy, które zapowiemy razem z Jarosławem Cymermanem, kierownikiem Muzeum Czechowicza w Lublinie. Józefowi Czechowiczowi od urodzenia było blisko do teatru: przyszedł na świat tuż obok budynku dzisiejszego Teatru im. Juliusza Osterwy. Jako autor na scenie gościł jednak rzadko. Dużo chętniej niż teatr po jego teksty sięgało radio. W 1934 roku skomponował swój pierwszy, dziś najbardziej znany utwór radiowy: Poemat o mieście Lublinie. Ten niezwykły zapis nocnego spaceru tajemniczego Wędrowca zamienia Lublin w scenę, na której pojawiają się cienie dawnych wspomnień, odbywa się walka dobra ze złem, a uważny słuchacz może poznać niejedną tajemnicę Lublina. Czechowicz zamknął w swoim poemacie wizję miasta, które pamiętał z dzieciństwa, które, jak pisał Zbigniew Herbert: „jeszcze spało w oczekiwaniu na historię”. A może było inaczej: chciał pokazać, że czas, w którym przyszło mu żyć, czyli lata polskiej niepodległości lat 1918-1939, miał nie tylko wymiar historyczny, ale także osobisty, intymny – i dlatego jego Wędrowiec nie chodzi drogami, a „drobnymi strużkami steczek”. W stulecie odzyskania niepodległości po raz pierwszy w lubelskim teatrze, kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym Czechowicz przyszedł na świat, zabrzmi w całości Poemat o mieście Lublinie, a teatr spotka się z radiem. Tak, byśmy mogli 16 listopada raz jeszcze, a jednocześnie inaczej niż zwykle przejść w ślad za Wędrowcem jedną ze ścieżek polskiej niepodległości. Wieczór prowadzą: Grażyna Lutosławska i Jarosław Cymerman. Poemat czytają: Halszka Lehman i Wojciech Rusin.
Do kolekcji sztuki zdobniczej Muzeum Lubelskiego trafił właśnie nowy nabytek. To srebrny serwis do kawy i herbaty, Art Deco, Paryż, ok.1930 r.: dzbanki do kawy i herbaty, cukiernica i mlecznik (wytwórnia Paul Bibollet) oraz taca (wytwórnia Ravinet et d’Enfert). Przedmioty można oglądać jeszcze przez kilka dni. Opowie o nich kurstosz Muzeum Lubelskiego, Barbara Czajkowska.
W tym roku mija 120 rocznica urodzin Katarzyny Kobro, przypomnimy co o artystce mówiły w Teatrze Starym w Lublinie Małgorzata Czyńska i Marta Ryczkowska.
Z Aleksandrą Zaprutko-Janicką przyjrzymy się « Dwudziestoleciu od kuchni ». Autorka książki pod tym tytułem przypomina, że niepodległa Polska też była polem walki „a nowym frontem okazały się kuchnie, spiżarnie i miejskie targi”.
Zajrzymy też do wydanej niedawno w serii „Polskie skarby kulinarne wczoraj i dziś. Kulinarne zjednoczenie Polski” książki pt. „Sto receptur na sto lat niepodległości” (1918-2018).
Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.