Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych na głównych ulicach Świdnika, między innymi przy szpitalu, zostaną wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Specjalny czujnik zadziała, gdy pieszy zbliży się do przejścia.
Podobne rozwiązania zastosowane są na drogach wojewódzkich. – Przejście zostanie podświetlone, co jest szczególnie ważne teraz, gdy szybciej zapada zmrok. Będzie mrugać do kierowcy żółtym ostrzegawczym światłem, że pieszy jest już na przejściu albo w jego w pobliżu, więc należy zachować ostrożność oraz ustąpić mu pierwszeństwa. Czasami, ze względu na awarię, może nie zadziałać oświetlenie miejskie. A te urządzenia są zasilane energią słoneczną i będą działać cały czas – mówi komendant Straży Miejskiej w Świdniku Janusz Wójtowicz.
– To jest bardzo dobry pomysł – stwierdza mieszkanka Świdnika. – Kierowcy szybko jeżdżą i jakakolwiek sygnalizacja, że coś się dzieje, jest dobra – dodaje.
– W naszym powiecie będą to pierwsze urządzenia z aktywnym oznakowaniem przejść dla pieszych, czyli z wykorzystaniem czujki – mówi w rozmowie z Radiem Lublin aspirant Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. – W wyniku przeprowadzonych analiz bezpieczeństwa z ostatnich 5 lat, wytypowaliśmy takie lokalizacje, gdzie najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych oraz do sytuacji szczególnie niebezpiecznych – dodaje.
– Działanie aktywnego oznakowania przejść dla pieszych polega na tym, że, w momencie gdy pieszy pojawia się w okolicy, jego obecność jest wykrywana przez odpowiednie czujniki – podkreśla rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego, Remigiusz Małecki. – Projekt jest realizowany od 2016 roku także na drogach naszego województwa. Zainstalowano już 32 aktywnych przejść dla pieszych. Projekt się sprawdza. Mamy sygnały, że jest to bardzo dobra inwestycja – dodaje.
– Aktywne oznakowania przejść dla pieszych z pewnością przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, co w efekcie przyniesie spadek liczby zdarzeń drogowych – zaznacza Domaradzka. – Miejsca wskazane przez policję to dwa przejścia dla pieszych przy ul. Wyszyńskiego oraz dwa przy ul. Niepodległości – dodaje.
Aktywne przejścia dla pieszych zaczną działać jeszcze w tym roku. Powstają w ramach programu „Razem bezpieczniej”, do którego dofinansowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynosi 26 000 złotych.
PaSe / opr. PaW
Fot. Sebastian Pawlak