Biłgorajskie Towarzystwo Literackie wznawia wydania dzieł Wacława Żmudzkiego

dsc 5824

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Biłgorajskie Towarzystwo Literackie wznawia wydania dzieł Wacława Żmudzkiego. Pochodzący z Biłgoraja pisarz i bankowiec był też m.in.  wśród obrońców Lwowa w 1918 roku.

– Chcemy przywrócić pamięć o tej wybitnej postaci, z której winni być dumni mieszkańcy Biłgoraja – mówi członek Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, Mariusz Polowy. – Wacław Żmudzki urodził się w 1870 roku i od urodzenia był związany z Biłgorajem i Ziemią Biłgorajską. Zapisał się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii i historii literatury polskiej. Jest autorem 4 powieści i jednego zbioru opowiadań. Od debiutu porównywany był ze Stefanem Żeromskim, jego nowele wychodziły w małych broszurkach wspólnie z nowelami Sewera Maciejowskiego i Żeromskiego. Jego utwory były chętnie czytane, a nawet były na liście lektur uzupełniających.

Wznowienie spuścizny Wacława Żmudzkiego biłgorajscy literaci rozpoczynają od jego nowel. Traktują one o sytuacji chłopów polskich po upadku powstania styczniowego oraz prześladowaniu unitów przez cerkiew. Publikacja poszerzona zostanie o biografię pisarza uzupełnioną o nieznane dotąd fakty.

TsF / opr. KS

Fot. TsF

Exit mobile version