Bardzo duże zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” w Lubelskiem. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wpłynęło już ponad 1000 wniosków. W ramach programu można dostać pieniądze na wymianę pieca grzewczego lub wykonanie docieplenia budynku.
– Maksymalna kwota dofinansowania to 53 tysiące złotych, dlatego zainteresowanie programem jest ogromne – podkreśla Kamil Karwowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Każdego dnia rejestrujemy kilkadziesiąt wniosków. To ogromna ilość. W pierwszej kolejności chcemy osiągnąć cel redukcji zanieczyszczeń, które są emitowane przez budynki jednorodzinne. Jeżeli wnioskodawca planuje dokonać docieplenia budynku, musi zacząć od wymiany źródła ciepła albo udowodnić, że już posiada takie, które spełnia wymagania programu – wyjaśnia. – Największe dofinansowanie dostaną osoby o najniższym dochodzie, ponieważ inicjatywa w pierwszej kolejności skierowana jest do najbiedniejszych. W ramach programu dopuszczamy także dotację i pożyczkę. Przy odpowiednim scenariuszu budżetowym wnioskodawca może więc sfinansować do 100% inwestycji. Forma zwrotna jest bardzo atrakcyjna – dodaje Karwowski. – Program co do zasady jest skierowany do budynków istniejących. Jednak do końca 2019 roku wspieramy również domy powstające, dla których zostało wydane pozwolenie na budowę. Dofinansowanie obejmuje tu wyłącznie kupno nowego źródła ciepła, solary lub ogniwa fotowoltaiczne.
– To bardzo ważna inicjatywa – przyznają lublinianie. – Warto skorzystać z programu. Wszystkim nam powinno zależeć na jakości powietrza, którym oddychamy.
– Program „Czyste Powietrze” to rewolucja w podejściu do ochrony powietrza, za którą idą konkretne pieniądze. Jest on zaplanowany na najbliższe 10 lat – mówi Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Lublinie. – Każdy może dostać dofinansowanie w kwocie od 7 do nawet 53 tysięcy złotych. To duży zastrzyk gotówki dla tych, którzy chcą „zawalczyć” z zatrutym powietrzem, powstającym na skutek tzw. niskiej emisji. Zanieczyszczenia wpływają przecież na zdrowie nas wszystkich.
Program wystartował niespełna 2 miesiące temu. Rządowe pieniądze będą przeznaczone na termomodernizację 3 milionów domów – szacują eksperci. Program „Czyste Powietrze” ma kosztować ponad 100 miliardów złotych. Realizowany będzie do 2029 roku.
Szczegóły dotyczące możliwości skorzystania z programu dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – www.wfos.lublin.pl (fot.).
SuPer / opr. MatA