Nadleśnictwo Zwierzyniec zachęca do samodzielnego tworzenia budek lęgowych dla ptaków, by pomóc im przetrwać zimę.
Takie budki to dla ptaków coś znacznie więcej niż możliwość znalezienia pożywienia. Umiejętnie skonstruowane pozwalają im ukryć się przed zagrożeniami i spokojnie się rozmnażać. Z kolei dla nas może to być świetna okazja do obserwacji ptasich zachowań. Ważne jednak, żeby przy budowaniu i wieszaniu budek przestrzegać kilku istotnych zasad.
– Nie każdy ptak tworzy swoją dziuplę. Robią ją jedynie dzięcioły. Pozostałe ptaki korzystają ze sztucznych schronień: w skałach, pod zadaszeniem czy nawet na ziemi. Ale większość wykorzystuje budki, wywieszane przez leśników. Tworzymy w ten sposób też sztuczną bioróżnorodność. Jeżeli jednego gatunku jest mniej w danym ekosystemie, przez wywieszanie budek zwiększamy tę różnorodność, a nawet wprowadzamy nowy gatunek – o potrzebie tworzenia takich ptasich azylów mówi starszy referent w Nadleśnictwie Zwierzyniec, Monika Tokarzewska.
Budek nie wolno tworzyć w sposób dowolny
– Budka musi mieć cztery ściany, dno i odpowiedniej wielkości daszek. Musi też posiadać otwór. Można ją bardzo prosto skonstruować. Taką budkę dla sikorek zrobiłem w tym roku z 5-letnią córką. Zajęło nam to godzinę – informuje Artur Moskal, specjalista z Nadleśnictwa Zwierzyniec. – Ale budek nie wolno konstruować w sposób dowolny. Są określone typy, które charakteryzują się odpowiednimi wymiarami.
– Mamy 5 typów budek. Od tych przeznaczonych dla ptaków mniejszych, po takich dla puszczyków czy dzikich kaczek. Najmniejsza budka ma otwór o średnicy 33 milimetrów, największa 150 milimetrów. Jeżeli w miejscu występowania sikorek wywiesimy tylko największą, możemy jedynie im zaszkodzić. W takiej budce zalęgnie się kuna czy inny drapieżnik – dodaje Monika Tokarzewska.
– Budek nie powinniśmy wieszać w pobliżu domów. W ten sposób stworzymy tylko dodatkowe zagrożenie dla ptaków. Niedaleko siedzib ludzkich mamy bardzo duże zagęszczenie kotów. A kot bardzo chętnie sobie przy budce usiądzie i będzie wyczekiwał na ptaka. Nie przesadzajmy też ze zbyt dużą liczbą budek w jednym miejscu, bo każde zwierzę ma swoje określone terytorium. Wieszajmy je na odpowiedniej wysokości, w miejscach zacisznych, nie w takich zbytnio nasłonecznionych – wyjaśnia Artur Moskal.
Ptaki potrafią się odwdzięczyć za gościnę
– Ptaki żywią się głównie małymi owadami. Jeżeli w ogródku mamy za dużo gąsienic czy ślimaków, dla ptaków są po prostu wspaniałe smakołyki. My oferujemy im lokum, a one dają nam zwalczanie owadów, które są szkodliwe, jeżeli chodzi o uprawę naszych wspaniałych marchewek czy pietruszek – mówi Monika Tokarzewska.
Majsterkowicze więcej informacji o tworzeniu budek lęgowych mogą znaleźć na stronie Nadleśnictwa Zwierzyniec.
AlF / opr. ToMa
Fot. nadesłane