To pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przygotował wykłady Karola Wojtyły z katolickiej etyki społecznej. Wszystkie zebrano i uporządkowano w jednej publikacji pod tytułem „Katolicka etyka społeczna”.
Tekst przygotował na podstawie oryginalnych zapisków księdza profesora Karola Wojtyły, doktor Wojciech Kruszewski z Instytutu Filologii Polskiej KUL. – To było wielkie przeżycie, by dotykać i analizować teksty Ojca Świętego. Są one dowodem, że był on człowiekiem nieustannej modlitwy – mówi doktor Kruszewski. – Na tych kartkach, na górnych marginesie są pewne szczególne inskrypcje, ale i znaki. Kierowało to nim w trakcie, gdy czytał. Również musiało to kierować jego uwagę ku Bogu – dodaje.
Promocji wydawnictwa towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowa „Etyka i społeczeństwo. O aktualności katolickiej nauki społecznej”.
Ksiądz Karol Wojtyła wykładał etykę społeczną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku akademickim 1953/1954. Po zamknięciu tegoż wydziału przez władze komunistyczne w roku 1954, Wojtyła kontynuował wykłady dla kleryków seminariów duchownych działających w Krakowie. Skrypt do wykładów przez wiele lat krążył wśród studentów w maszynopisach, zachował się także rękopis „Katolickiej etyki społecznej”. Przez długi czas zapomniany, znajdował się w mieszkaniu przy ul. Kanoniczej, gdzie odnalazł je ks. prof. Tadeusz Styczeń – jeden ze słuchaczy tych wykładów, a potem współpracownik i następca ks. prof. Karola Wojtyły na Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, już po jego wyborze na papieża. Obecnie rękopisy te przechowywane są w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
RMaj / opr. Nataly
Fot. kul.pl