Lublinianie włączają się w przedświąteczną pomoc dla polskich weteranów za naszą wschodnią granicą. W ramach akcji „Rodacy Bohaterom” i „Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach – Boże Narodzenie 2018” zbierana jest żywność oraz kartki ze świątecznymi życzeniami dla byłych żołnierzy Polski Podziemnej.
W zbiórkę aktywnie zaangażowali się żacy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Dary są przyjmowane między innymi w Domu Studenckim „Femina” przy ul. Langiewicza w Lublinie – przypomina reprezentująca studentów Aleksandra Surma. – Akcja „Rodacy Bohaterom” jest dla nas bardzo szczególna, ponieważ mamy możliwość pomocy osobom, które zasłużyły się dla naszego kraju. To autorytety, którym chcemy wysyłać dary, a przez to ich wspomagać.
– Akcja co roku odnosi coraz większy sukces. Na naszej uczelni zbieramy kilkadziesiąt paczek dla kombatantów. Potrzebne są produkty żywnościowe: cukier, konserwy mięsne, ryż, kasza, herbata, kakao, makaron i słodycze – wymienia Monika Baczewska-Ciupak z Biura Promocji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Dary trafią w tym roku także do żołnierzy Armii Krajowej, którzy mieszkają w naszym kraju, a nie tylko tych, którzy przebywają poza wschodnią granicą.
– Rodacy cieszą się ze spotkań z wolontariuszami z Polski. Są uśmiechy i łzy – relacjonuje Władysław Maławski ze Stowarzyszenia „Odra-Niemen” (oddział lubelski). – Szczególnie wzruszające są kartki z życzeniami, które znajdują się w każdej paczce. Ale akcja to nie tylko przekazywanie darów. Zbieramy także relacje – nagrywamy wywiady i kręcimy filmy, by ocalić pamięć o przeszłości i jej bohaterach.
– Czasy partyzantki były trudne. Doceniamy to, że ktoś jeszcze o nas pamięta. Jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie – podkreśla Jan Jabłoniec, żołnierz AR (pseudonim „Fiat”).
W ramach akcji „Rodacy Bohaterom” organizowane są spotkania kombatantów ze studentami. To wyjątkowe lekcje patriotyzmu dla młodego pokolenia. Żołnierze chętnie opowiadają o dawnych czasach.
Zbiórka darów potrwa do 14 grudnia. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.umcs.pl (fot.).
SuPer / opr. MatA