Koniec protestu policjantów

policja 90

– Jest porozumienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz związkowców ze służb mundurowych – poinformował resort.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski stwierdził, że porozumienie jest na tyle satysfakcjonujące, że związkowcy kończą akcję protestacyjną. – Wracamy do służby – dodał Rafał Jankowski. 

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów, podpisane w czwartek porozumienie jest „najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować”. Jak zaznaczył, nie jest ono doskonałe i chciałby, aby było lepsze. – Niemniej jednak uważam, że jest to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem – dodał Jankowski. – Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog. Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie. To już nie jest nawet krok w dobrą stronę. Razem teraz zmierzamy ku temu, żeby poprawić jakość służby i pensje polskich funkcjonariuszy – dodał.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podziękował „stronie społecznej za bardzo dobry dialog i za efekt finalny – podpisanie porozumienia”.

– Nie byłoby tego porozumienia, tych możliwości, które otwierają nowy rozdział w policji, straży pożarnej i straży granicznej, gdyby nie życzliwość i gotowość do współpracy ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Teresy Czerwińskiej – dodał minister Brudziński. 

Wśród punktów porozumienia znalazły się: podwyżka płac o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku i o kolejnych 500 złotych od stycznia 2020 roku; prawo do emerytury po 25 latach służby, bez wymogu osiągnięcia 55 roku życia oraz od 1 lipca 2019 roku nadgodziny płatne w wysokości 100 procent stawki godzinowej za nadgodziny. Związkowcy wezmą tez udział w opracowaniu projektu programu wieloletniego rozwoju służb mundurowych w latach 2021-2014 „w zakresie określania wielkości wydatków na poszczególne przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości uposażeń”.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version