W Zespole Szkół imienia Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym trwa Tydzień Umiejętności Zawodowych. Organizowane są liczne pokazy i warsztaty, które mają zachęcić do wyboru szkół branżowych.
Dziś (08.11) były między innymi zajęcia fryzjerskie, językowe i cukiernicze, a także pośrednio związane z zawodem mechanika samochodowego. – Jesteśmy tutaj po to, aby pokazać młodym ludziom, że warto podejmować edukację w szkołach branżowych i technikum – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Dorota Urbańska, nauczyciel Zespołu Szkół imienia Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Wszystko po to, aby zdobyć zawód, który jest bardzo pożądany. Wiemy, że fachowców brakuje – dodaje.
O tym, że szkoły branżowe to przyszłość mówi wielu, ale chętnych na takie kształcenie nie ma. – Chcę iść do liceum. Mama nie pozwala mi iść do szkoły branżowej – podkreśla jedna z uczennic. – Nie interesują mnie takie zawody. Chciałabym być kimś więcej – dodaje.
– Przysłuchiwałem się wypowiedzi pani, która prowadzi zakład fryzjerski. Opowiadała, że jak powiedziała rodzinie o tym, że chce zostać fryzjerką to ta bardzo się zdziwiła – zaznacza Marcin Pisula, nauczyciel z Gminnego Zespołu Szkół. – Ponoć pytali ją dlaczego chce zająć się tym fachem, skoro się tak dobrze uczy. To jest stereotyp, że uczniowie, którzy się lepiej uczą mają zostać ekonomistami, dyrektorami, a osoby, które uczą się gorzej mają wykonywać inne zawody. To jest błędny sposób myślenia. Można być fachowcem w swojej dziedzinie – dodaje.
– W naszej placówce jest technikum oraz szkoła branżowa pierwszego stopnia – podkreśla dyrektor Zespołu Szkół imienia Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Teodor Józefacki. – Niestety przez ostatnie 2 lata nie udało nam się dokonać naboru do tej szkoły branżowej. Stąd nasze działania, by zachęcić młodych ludzi. Zapotrzebowanie na to kształcenie zawodowe ze strony pracodawców jest duże. Natomiast trudniej jest z tym odzewem potencjalnych kandydatów – dodaje.
Tydzień Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół przy ulicy Nadwiślańskiej potrwa do jutra (09.11).
ŁuG / opr. PaW
Fot. Łukasz Grabczak