Likwidacja Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej coraz bliżej

instytut 1

Kolejny krok do likwidacji Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, w miejsce którego ma powstać Instytut Europy Środkowej.

Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Spraw Zagranicznych przyjęły wczoraj (06.11) projekt ustawy w tej sprawie. Nowa placówka ma mieć także  siedzibę w Lublinie, ale tematycznie ma się skupiać przede wszystkim na idei Trójmorza.

Prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej uważa, że to koniec ośrodka w dotychczasowej formule: – Ten Instytut jest czymś zupełnie innym. To będzie placówka, która może sobie ustawowo nawiązywać do sukcesji po nas, ale ideowo kierunkiem badań nie może tego robić. To jest zaprzeczenie tych idei, dla których pan prof. Kłoczowski stworzył Instytut.

Tymczasem, zdaniem profesora Waldemara Parucha, szefa Centrum Analiz Strategicznych działającego przy Kancelarii Premiera, ta ustawa jest częścią podporządkowania rządowi ośrodków analitycznych: – To olbrzymia szansa dla Lublina – przekonuje profesor Paruch.

Z projektu ustawy wynika, że Instytut Europy Środkowej ma otrzymywać już w przyszłym roku nawet 4 miliony zł z budżetu państwa, czyli o kilkanaście razy więcej niż obecnie otrzymuje Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.

ToNie (opr. DySzcz)

Fot. www.iesw.lublin.pl

POSŁUCHAJ rozmowy z prof. Mirosławem Filipowiczem, dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, prof. Rafałem Wnukiem, członkiem rady naukowej IEŚW oraz pracownikiem działu naukowo-badawczego tego instytutu dr Markiem Radziwonem.

Exit mobile version