Lubelskie: ratujmy cmentarne zabytki. Trwają zbiórki w regionie

Na wielu cmentarzach regionu 1 listopada są organizowane kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

CZYTAJ: Lublin: kwesta pomoże uratować zabytkowe nagrobki

Chełm

„Ratujmy nasze zabytki” – pod takim hasłem już 25. raz wolontariusze kwestują na cmentarzu parafialnym przy ulicy Lwowskiej w Chełmie. Jedenasty raz zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków jest prowadzona także na komunalnej nekropolii przy ulicy Mościckiego.

Tradycyjnie w rolę wolontariuszy wcielą się rozpoznawalni chełmianie, między innymi wicemarszałek sejmu RP Beata Mazurek czy prezydent Chełma Agata Fisz, a także lokalni politycy, działacze kulturalni i licealiści.

– Po raz pierwszy do kwesty włączą się również harcerze ze szkół podstawowych nr 8 i 11 – mówi prezes towarzystwa Paweł Wira. – Ciekawostką jest to, że w kweście zapowiedział udział również marszałek Piłsudski, który pojawi się w mundurze w okolicach „Czerwonej Kaplicy”.

Kwesta na chełmskich cmentarzach jest prowadzona w godzinach 9.00-15.00. Zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków organizuje chełmski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Biała Podlaska

Po raz dwunasty odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej. Z zebranych środków odrestaurowane zostaną zabytkowe nagrobki. Pieniądze do puszek zbierać będą przedstawiciele Koła Bialczan, władz miejskich, a także inne osoby znane z życia publicznego.

Od 2007 roku podczas organizowanych kwest udało się zebrać 310 tys. złotych. Dzięki zebranym środkom odrestaurowano 61 zabytkowych grobowców i tablic inskrypcyjnych. – W ubiegłym roku padł rekord, bowiem zebrano 31 tys. złotych. Myślę, ze w tym roku go pobijemy – mówi prezes Koła Bialczan, Waldemar Godlewski (na zdjęciu poniżej). – W zeszłym roku odnowiliśmy 3 nagrobki. Poza tym rokrocznie wspomaga nas Urząd Miasta w Białej Podlaskiej. W 2018 r. dostaliśmy od niego 15 tys. zł.

– Co roku staram się wesprzeć tę inicjatywę – dodaje Maria Borysiewicz, która przyszła odwiedzić groby swoich bliskich.

Nekropolia przy ulicy Janowskiej założona została w 1805 r. Powiększana była trzykrotnie, w latach 1897, 1919 i ostatnio w 1978 r. Kwesta potrwa do godziny 17.00.

Łukowa

Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa po raz siedemnasty zbiera środki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

– Za zebrane podczas ubiegłorocznej zbiórki pieniądze przeprowadzono drugi etap generalnego remontu nagrobka miecznika warszawskiego z 1791 roku. Ponadto gruntownej renowacji poddany został pomnik Wojciecha Kraczka z 1903 roku – informuje Wiesława Kubów.

Kwesta na cmentarzu w Łukowej potrwa do 2 listopada. W zbiórkę funduszy zaangażowała się cała społeczność Gminy. W ciągu 17 lat działalności Komitetu dzięki ogromnej hojności i życzliwości ofiarodawców zostało ocalonych przed zniszczeniem 110 pomników na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu.

Włodawa

Stowarzyszenie Renovabis rozpoczęło 10. kwestę na renowację zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego we Włodawie. Zbiórka odbywa się na obydwu włodawskich nekropoliach: przy ulicy Wspólnej i alei Piłsudskiego, przy której mieści się cmentarz parafialny.

Do kwesty włączyło się ponad 50 wolontariuszy, w tym uczniowie z Ukrainy. Kwestarze mają zaplombowane puszki z logo stowarzyszenia. W ubiegłym roku uzbierano ponad 10 tysięcy złotych, za które wyremontowano dwa nagrobki. Od 2009 roku do puszek trafiło łącznie 177 tysięcy złotych. Za te pieniądze odnowiono do tej pory 13 nagrobków.

Kwesta 1 listopada potrwa do godziny 17.00, 2 listopada wolontariuszy będzie można spotkać od 14.00 do 17.00.

Tyszowce

Już po raz trzeci odbywa się kwesta na cmentarzu w Tyszowcach. Pieniądze zbierają członkowie tomaszowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP i druhowie 22 Drużyny Harcerskiej „Wielcy Wędrownicy” ZHP w Tyszowcach. Środki trafią na remont mogił żołnierzy i partyzantów, poległych podczas II wojny światowej.

Zwierzyniec i Hrubieszów

Ponad 80 wolontariuszy kwestuje na cmentarzu w Zwierzyńcu. W Hrubieszowie kwesta odbędzie się po raz 14.00. Organizuje ją Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie. Do tej pory na hrubieszowskiej nekropoli udało się odrestaurować 28 nagrobków i krzyży.

Nałęczów

W Nałęczowie pieniądze będą zbierane na ratowanie figury anioła na pomniku Wiktorii Kazanowskiej z Firlejów, postawionego w 1917 roku.

DoG / MaT / PaSe / ZAlew / TsF / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version