Lublin był pierwszym ośrodkiem tworzenia przyszłej władzy polskiej

pm swiatelko020 3

2018-11-07T18:52:16:97 , Fot. Piotr Michalski Harcerze , swiatelko , Niepodleglosc .

Dziś mija 100 lat od utworzenia w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński. W rządowym manifeście ogłoszono między innymi równouprawnienie obywateli pod względem politycznym oraz opowiedziano się za prawami wyborczymi kobiet. Podkreślono także prawo do wolności sumienia, słowa, zgromadzeń, zrzeszeń i strajków.

Po kilku dniach – 11 listopada 1918 roku rząd oddał się do dyspozycji Józefowi Piłsudskiemu, ale jego rola w tworzeniu niepodległego Państwa Polskiego jest bardzo istotna – podkreśla dr Robert Derewenda z Instytutu Historii KUL. – Można powiedzieć, że rząd Daszyńskiego ratował sytuację w kraju dlatego, że robotnicy, którzy mogli stanąć po stronie komunizmu, opowiedzieć przeciwko idei wskrzeszenia Państwa Polskiego, zostali włączeni w tę narodowotwórczą ideę – dodaje.

– Rząd ten był antidotum na propagandę komunistyczną pokazującym, że w Polsce też będą rządy demokratyczne. (…) To było wtedy bardzo potrzebne, bo propaganda bolszewicka była bardzo silna. Agitacja szła z Moskwy – próbowano tu już wtedy tworzyć jaczejki komunistyczne i podburzać robotników, czy też chłopów do występowania w interesie bolszewików. Właśnie taki program socjalistyczny mógł osłabić ich wpływy – mówi dr hab. Mirosław Szumiło pracownik Instytutu Historii UMCS oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Rząd Ignacego Daszyńskiego nie zdążył rozwinąć swoich struktur, bo kilka dni później Józef Piłsudski wrócił do Warszawy i to on przejął władzę i zaczął tworzyć rząd właściwy, ogólnopolski na terenach wyzwolonych.

Ignacy Daszyński w XX-leciu międzywojennym był marszałkiem Sejmu. Niejednokrotnie występował jako obrońca demokracji parlamentarnej. Zmarł w 1936 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

W materiale pojawiły się fragmenty historycznej inscenizacji wydarzeń z 7 listopada 1918 roku. Odtworzone przemówienie Ignacego Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim, wpisało się w lubelskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

SuPer / opr. SzyMon

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości na placu Litewskim, Lublin, 07.11.2108, fot. Piotr Michalski

CZYTAJ TAKŻE:

Lublin rozpoczął obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Niepodległość zaczęła się w Lublinie

100 lat temu powstał rząd Ignacego Daszyńskiego

Exit mobile version