Lublin: kosmiczny hackathon po raz pierwszy w Polsce

W Lublinie trwa pierwszy w Polsce Copernicus Hackathon. To program Komisji Europejskiej służący obserwacji Ziemi. Ale Copernicus to też konstelacja europejskich satelitów, dzięki której śledzony jest przebieg zmian klimatycznych na Ziemi.    

Kilkuosobowe zespoły pracują w Lublinie nad nowymi rozwiązaniami, związanymi z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitów obserwacyjnych.

– Główną ideą Copernicus Hackathon jest zebranie wspólnie grup, w skład których wejdą osoby należące do biznesu czy mające wiedzę dotyczącą danych satelitarnych, a także ci, chcący stworzyć początek start-upu. Dzięki temu będą w stanie w przyszłości rozwinąć swój projekt. Program Copernicus dotyczy danych satelitarnych i możliwości tworzenia nowych idei i rozwiązań – o przedsięwzięciu mówi organizator wydarzenia, Paweł Kwiatkowski.

– Copernicus to nie tylko zdjęcia satelitarne, ale też dane dotyczące rolnictwa, jakości powietrza oraz monitorowanie mórz, oceanów czy obszarów zagrożonych kataklizmami. Dane satelitarne mają ogromny obszar zastosowań i niejednokrotnie tutaj to pomysł jest najważniejszy – uważa Martyna Gatkowska z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie.

– Dane satelitarne są bardzo często wykorzystywane w tak zwanym rolnictwie precyzyjnym. Rolnik otrzymuje informacje, czy dana uprawa jest zdrowa i co może jeszcze zrobić, aby powiększyć plony – informuje Kinga Gruszecka, reprezentująca Stowarzyszenie Polskich Specjalistów Sektora Kosmicznego.

– Przez ostatnich kilka lat mieliśmy duże straty w rolnictwie, spowodowanych suszą. Teraz prowadzimy projekt użycia zdjęć satelitarnych i zdjęć naziemnych po to, by określić globalnie wilgotność gleby i obliczyć, jakie są zasoby wody w niej zgromadzone. W drugiej części projektu chcemy zwiększyć zdolność zatrzymywania wody w glebie – stwierdza dr Mateusz Łukowski z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk.

– Na jednym z wcześniejszych hackathonów jednym z pomysłów była aplikacja do uprawiania sportu, która wskazywała poziom zanieczyszczenia powietrza. Umożliwiała ona bieganie w mniej zanieczyszczonych miejscach, co przyczyniało się do zdrowia jej użytkowników – mówi Kinga Gruszecka.

– Zachodzące obecnie zmiany klimatyczne są bardzo szybkie. Wskazuje się na przykład, że granica uprawy winorośli przesunie się z południowej Europy zdecydowanie na północ. Mają one także znaczenie w planowaniu budowy miast, nowych osiedli i parków. Dzięki informacjom, które otrzymujemy również z danych satelitarnych, mamy możliwość wskazania obszarów, które w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli rozbudowywać i zamieszkiwać. Dane satelitarne mogą też zobrazować, jak wygląda rozchodzenie się niebezpiecznych związków z terenów przemysłowych. Takich danych możemy mieć naprawdę bardzo dużo. Czy chcemy tego, czy nie, jesteśmy na co dzień ich użytkownikami – dodaje Paweł Kwiatkowski.

Zespół, który podczas dzisiejszego (08.11.) spotkania przygotuje najlepsze rozwiązanie, weźmie udział w finale Copernicus Hackathon za tydzień w Warszawie. Zyska też możliwość włączenia się do Programu Akceleracyjnego Copernicus. 

MaK / opr. ToMa

Na zdj.: Copernicus Hackathon w Lublinie, 08.11.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version