Nie bądźmy obojętni na przemoc. Pomóżmy ofiarom

punch 316605 960 720 1

O problemie przemocy, potrzebie wsparcia i granicach wolności rozmawiali w Zamościu specjaliści zajmujący się profesjonalną pomocą osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Celem konferencji „Wolni od przemocy” było zintegrowanie działań i połączenie sił, żeby stawić czoła problemowi. Wszystko po to, by skutecznie pomagać ofiarom.

– Przemoc ma wiele form, a ofiary doświadczają jej często od najbliższych – mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu, Stanisław Michnowicz. – Najczęściej osoby najsłabsze są zamykane w czterech ścianach, gdzie boją się ze swoim smutkiem i problemem wyjść gdziekolwiek. Boją się reakcji sprawcy przemocy. Osoby pokrzywdzone są zagubione, bezradne, ale nie powinni tak się czuć. My wyciągamy pomocną dłoń. Informujemy, że w każdej chwili można to przerwać. Możemy pomóc. Od tego jesteśmy – dodaje.

– Deficyty osób dotkniętych przemocą są dość znaczne – mówi w rozmowie z Radiem Lublin psycholog Piotr Szczukiewicz. – Specjalista musi stworzyć relację, która sama w sobie stworzy warunki do przezwyciężenia tych deficytów, do przełamania tych ograniczeń. Kwestia akceptacji, autentyczności osoby, która udziela pomocy, jest ważna – dodaje.

– Stosowanie przemocy przypomina cykl składający się z trzech faz: narastania napięcia, gwałtownej przemocy i miodowego miesiąca.  – zaznacza Szymon Zygmunt, psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu. – To właśnie ta trzecia faza przyczynia się do tego, że osoba, która doświadcza przemocy ma nadzieję na to, że ten oprawca się zmieni. Zaczynają się przeprosiny, obietnice. Wszystko to daje nadzieje, że to się więcej nie powtórzy. Później niestety ten cykl może się powtarzać – dodaje.

– Alkohol poprzez swoje uszkadzające działanie na funkcje i struktury psychiczne powoduje, że zdolność kierowania swoim postępowaniem, podejmowania racjonalnych decyzji, hamowania reakcji emocjonalnych znacznie jest upośledzona – podkreśla psychiatra Artur Kochański, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. – Alkohol bardzo często doprowadza do różnych czynów zabronionych, gwałtownych zachowań. Nie tylko przemocy wobec innych, ale również wobec siebie. Pod wpływem alkoholu dokonywanych jest bardzo wiele samobójstw. On jest w tym przypadku takim czynnikiem uszkadzającym mechanizmy kontroli – dodaje.

W Zamościu osoby dotknięte przemocą mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię 800 101 402 lub 84 641 21 25 między godziną 7.30 a 18.30. Mogą też zgłosić się bezpośrednio do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Kilińskiego 32.

AlF / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version