Niepełnosprawni w ruchu drogowym. Prawo wymaga zmian?

fot2

Trwa ogólnopolska kampania społeczna ,,Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach” -„Niepełnosprawni w ruchu drogowym”.

Jej inicjator specjalista do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Bogumił Lubański z Białej Podlaskiej chce pokazać, że konieczne jest stworzenie odrębnych uregulowań prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich po drogach niewyposażonych w chodniki. 

Niepełnosprawni na wózkach na drodze

– Uważam, że regulacje obecnie obowiązujące w Polsce są niedoskonałe, ponieważ osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich na drogach, które nie są wyposażone w chodniki, powinny poruszać się po poboczu. Jeśli zaś ono nie spełnia warunków technicznych to mogą okresowo poruszać się po drogach i powinny ustępować miejsca nadjeżdżającym samochodom. Jest to zdecydowanie niebezpieczne. Trudno wyobrazić sobie, by osoby na wózku, zjeżdżały za każdym razem, by zrobić miejsce nadjeżdżającemu pojazdowi.

Zgodnie z obowiązującym prawem osoba poruszająca się na wózku po drodze traktowana jest jako pieszy i powinna poruszać się po lewej stronie drogi – w przeciwnym kierunku niż nadjeżdżające pojazdy. Zdaniem Bogumiła Lubańskiego stwarza to większe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Poruszanie się osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim po lewej stronie jezdni na drogach niewyposażonych w chodniki stwarza dla nich szczególne zagrożenie. Jadące z naprzeciwka pojazdy muszą je dodatkowo omijać. W przypadku ominięcia przez pierwszy pojazd, drugi może nie mieć odpowiedniej odległości do wykonania tego manewru, a wtedy istnieje ryzyko potrącenia.

Poruszanie się jest trudne

– Nie zawsze da się jechać chodnikiem czy jezdnią – przyznaje Anna Łapa, jeżdżąca na wózku inwalidzkim. – Na drodze jest duży ruch samochodów, niektóre wjeżdżają „na trzeciego”.

– W naszym odczuciu niepełnosprawni poruszający się po drogach niewyposażonych w chodniki powinni być bardziej klasyfikowani jako rowerzyści – zauważa Bogumił Lubański. – Wtedy będą poruszali się po prawej stronie drogi, czyli zgodnie z ruchem pojazdów. Dla nas istotnym jest, abyśmy wskazali system oznakowania wózków albo dróg, na których możemy spotkać osoby niepełnosprawne.

Potrzeba zmian i szkoleń

Paweł Iwaniuk z Białej Podlaskiej jest osobą niepełnosprawną jeżdżącą na wózku inwalidzkim i wspiera kampanię Bogumiła Lubańskiego, ale zwraca uwagę na inny ważny aspekt. – Prawo powinno uwzględnić, że osoby niepełnosprawne korzystają z dróg, bo nie mają innej możliwości. Jednocześnie też zobowiązać do uczestniczenia w ruchu zgodnie z przepisami, a do tego muszą być szkolenia.  

Inicjator akcji zamieścił w internecie nagrany przez siebie film, pokazujący osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim po drodze niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. 

Radio Lublin chciało, aby do akcji odniosło się Ministerstwo Infrastruktury, jednak jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

MaT / opr. KS

Fot. Bogumił Lubański / mat. prasowe

Exit mobile version