Niepodległość zaczęła się w Lublinie

img 2018

Przemówienie Ignacego Daszyńskiego, prezentacja broni i umundurowania żołnierzy z 1918 roku oraz uroczysta przysięga. W niedzielę w Lublinie rozpoczęły się obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ: Lublin rozpoczął obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Punktem kulminacyjnym niedzielnych uroczystości była historyczna inscenizacja wydarzeń z 7 listopada 1918 roku. Z balkonu Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim aktor, grający  rolę Ignacego Daszyńskiego, wygłosił przemówienie. Dotyczyło powołania pod jego przewodnictwem pierwszego rządu odradzającego się państwa – Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, tak zwanego „rządu lubelskiego”.

– To był rząd, który zakładał bardzo szeroki program socjalny. Gwarantował on równouprawnienie obywatelom. Ten aspekt ludowości, rozumianej jako demokratyczność, był bardzo ważny, bo państwo się dopiero odradzało. Wszystkie zdania o równouprawnieniu kobiet, wyrównywaniu szans, pozycji mieszczaństwa i chłopów nowym państwie były obietnicą, na którą czekano ponad 100 lat –  stwierdza dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie profesor Iwona Hofman.

– To nie 11 listopada, ale tutaj już 7 listopada 1918 roku Polacy przejęli władzę z rąk Austriaków. I to władzę pełną, zarówno cywilną, jak i wojskową – mówi Piotr Krukowski z Muzeum Lubelskiego. – Lublin była bardzo ważnym ośrodkiem komunikacyjnym: łączył Wschód z Zachodem, Północ z Południem. Stworzenie tu ośrodka niepodległościowego dało impuls do rozbrajania Niemców w Warszawie.  

W uroczystościach wzięli też udział rekonstruktorzy, odtwarzający żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej z 1918 roku. – Występujemy w umundurowaniu niemieckim z naramiennikami zmienionymi na polskie, polską czapką maciejówką i naszym orłem. Losy żołnierzy podczas I wojny światowej były bardzo ciężkie. Nasi rodacy walczyli w trzech zaborczych armiach, często strzelali do siebie. A my pokazujemy ten okres, kiedy wszyscy mogli wreszcie się zjednoczyć i utworzyć polskie wojsko – mówi jeden z rekonstruktorów.

Z kolei na wtorek, 6 listopada zaplanowano seminarium „O aktualności manifestu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej”. Rozpocznie się o godzinie 16.00 w budynku Wydziału Politologii UMCS, przy placu Litewskim 3 w Lublinie.

ZAlew / opr. ToMa

Na zdj.: Inscenizacja historyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Lublin, 04.11.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version